Türk din mûsikîsi açısından Kur'ân-ı Kerîm tilâvetinde tavır ve üslûp
Tha cant, attitude and musical style (Tone) of the holy Qur'an in terms of Turkish religions music
- Tez No: 541750
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARICIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Câmi mûsikîsinde ezan, mevlîd, kasîde, Kur'ân-ı Kerîm gibi formlar, okuyucu tarafından okuyuş esnasında irticali olarak bestelenirler. Bütün bu formlar için ses güzelliğine ve mûsikî bilgisine sahip olmak kadar, icralarıyla şöhret bulmuş okuyuculardan ders almak da önem arz etmektedir. Kur'ân-ı Kerîm tilâvetinde de bir tavır oluşturmak için mûsikî kulağı ve iyi bir ses özelliğine sahip olmanın yanı sıra fem-i muhsinden (güzel ağız) ders almak gerekir. Kur'ân-ı Kerîm tilâvet tavrında, sesin kalitesi, mûsikî nağmeleri, makam bilgisi, talebenin kabiliyeti ile ders veren üstadın tavrının etkisi oldukça büyüktür. Bu sebeple tilâvet tavırları yıllardır silsileler halinde hocadan talebeye müşafehet (ağızdan ağıza) yoluyla aktarılarak günümüze kadar gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In mosque musical work, such as the azan (call to prayer), mawlid, eulogy, The Koran forms, are composed as reactionary during recitation by the recider (reader). For all these forms, as well as having the beauty of sound and knowledge of music, it is also important to take lessons from the readers who have gained fame. In order to create an attitude in The Koran chant of The Holy Quran, it is necessary to take lessons from someone who has musical skill and good sound. In The Koran chant; the quality of the voice, the quality of the music mode, the ability of the student and the attitude of the instructor are quite high. Therefore, recitation attitudes have been transferred to the mouth from the instructor to the student for many years