Genç yetişkinlerde (18-35 yaş) bilgisayar oyunu oynama ile özgeci davranış, azim, yaratıcılık ve duygu yönetimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between playing computer games and altruistic behavior, grit, creativity and emotion management in young adults (18-35 age)
- Tez No: 812260
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİFE ÜZBE ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bilgisayar oyunu oynamanın literatürde genellikle saldırganlık, bağımlılık ve depresyon gibi özelliklerle birlikte çalışıldığı görülmektedir. Bu araştırmada, oyun oynama davranışının bireyler üzerindeki etkilerinin anlaşılmasına katkıda bulunmak maksadıyla 18 ile 35 yaş aralığındaki genç yetişkinlerin bilgisayar oyunu oynama davranışları ile özgeci davranış, azim, yaratıcılık ve duygu yönetimi düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, çevrimiçi form yöntemi ile katılan 381 genç yetişkin birey oluşturmaktadır. Katılımcıların 199'u aktif olarak bilgisayar oyunu oynayan bireylerdir. 182 katılımcı ise aktif olarak bilgisayar oyunu oynamamaktadır. Bilgisayar oyunu oynamanın etkilerinin daha iyi anlaşılması maksadıyla iki grup, araştırmanın konusu değişkenlerin düzeyi açısından kıyaslanmıştır. Araştırmada,“Kişisel Bilgi Formu”,“Kısa Azim Ölçeği”,“Duygu Düzenleme Ölçeği, ”Ne Kadar Yaratıcısınız Ölçeği“ ve ”Özgecilik Ölçeği" kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi ile ki kare testi kullanılmıştır. Yapılan ki kare testi sonucunda, erkeklerin kadınlara kıyasla daha fazla bilgisayar oyunu oynama eğiliminde olduğu tespit edilmiştir. Bilgisayar oyunu oynayanlar ile oynamayanlar azim, yaratıcılık, duygu yönetimi ve özgecilik düzeyi açısından karşılaştırıldığında; özgeciliğin alt boyutu olan 'bağışçılık' düzeyinin oyun oynamayanlar lehine yüksek olması dışında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Katılımcıların duygu yönetiminin alt boyutu olan 'bastırma' düzeyleri arttıkça, azimde ilgi tutarlılığı düzeylerinin düştüğü görülmüştür. Bilgisayar oyunu oynayan katılımcılardan, çok oyunculu oyunları oynamayı tercih edenlerin azim toplam puanı ve gayrette ısrar alt boyut puanı tek oyunculu oyun oynayanlara göre yüksek çıkmıştır. Tek oyunculu oyunlar tercih edenlerin ise yaratıcılık düzeyi, çok oyunculu oyunları tercih edenlerden yüksek bulunmuştur. Elde edilen bulgular ışığında bu çalışma, Türk literatürüne bilgisayar oyunu oynama davranışının ilişkili olduğu özellikleri tespit etme gayreti bakımından öncü rollerden birini üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
It is seen in the literature that playing computer games is generally studied together with features such as aggression, addiction and depression. In this study, in order to contribute to the understanding of the effects of game playing behavior on individuals, the relationship between the computer game playing behaviors of young adults between the ages of 18 and 35 and the levels of altruistic behavior, perseverance, creativity and emotion management was examined. The study group of the research consists of 381 young adult individuals who participated in the online form method. 199 of the participants are individuals who actively play computer games. 182 participants do not actively play computer games. In order to better understand the effects of playing computer games, the two groups were compared in terms of the level of the variables that were the subject of the research. In the research,“Personal Information Form”,“Short Grit Scale”,“Emotion Regulation Scale”,“How Creative You Are Scale”and“Altruism Scale”were used. Independent sample t-test and chi-square test were used in the analysis of the data. As a result of the chi-square test, it was determined that men tend to play more computer games than women. When computer game players and non-players are compared in terms of grit, creativity, emotion management and altruism; No significant difference was found, except that the level of 'donation', which is the sub-dimension of altruism, was high in favor of those who did not play. As the participants' levels of 'suppression', which is the sub-dimension of emotion management, increased, it was observed that the level of consistency of interest in perseverance decreased. Among the participants who play computer games, the total score of grit and persistence in effort sub-dimension score of those who prefer to play multiplayer games are higher than those who play single-player games. The creativity level of those who prefer single-player games was found to be higher than those who prefer multi-player games. In the light of the findings, this study assumes one of the leading roles in the Turkish literature in terms of trying to identify the characteristics associated with the behavior of playing computer games.