18. ve 19. yüzyıla ait ve günümüze ulaşmış dînî mûsikî bestelerinin istatistiksel incelenmesi
Statistical analysis of 18th and 19th century religious music compositions
- Tez No: 812270
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Sanat Tarihi, Religion, Music, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada 18. ve 19. yüzyıl dönemleri arasında dinî mûsikî formunda bestelenen ve günümüze ulaşan eserlerin tür, makam, usul yönüyle istatistiksel olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 18. ve 19. yüzyıldan günümüze intikal eden dinî mûsikî beste formlarının bir arada görülmesi, bu devrin bestekârları, icrâcıları ve dönemin mûsikî üslûbu adına bilgi edinilmesi açısından önem arz etmektedir. Çalışma literatür tarama ve kaynak incelemesi yöntemiyle yapılmıştır. Bestelerin tesbitinde Aytaç Ergen'in Notam 1.0 Dijital Türk Müziği Repertuvar Programı, Sadeddin Nüzhet Ergun'un Türk Mûsikîsi Antolojisi eseri ve alanda otorite olarak kabul edilen şahısların kitapları ayrıca tezler, akademik makaleler ve çeşitli dijital kaynaklardan yararlanılmıştır. Yapılan araştırma neticesinde dîni formda bestelenen ve notaları ile günümüze ulaşan 18. yüzyıla ait 151 eser, 19. yüzyıla ait 504 eser olmak üzere toplam 655 eserin bestesine ulaşılmıştır. Edinilen bilgiler çerçevesinde her iki yüzyıla ait dîni mûsikî besteleri form, usul, makam dağılımları yapılarak karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to statistically analyze the works composed in the form of religious music between the 18th and 19th centuries and which have survived to the present day, in terms of genre, mode and method. The research is important in terms of seeing the religious musical composition forms from the 18th and 19th centuries together and gaining information about the composers and performers of this period and the musical style of the period. The study was carried out by literature review and source review method. In the determination of the compositions, Aytaç Ergen's Notam 1.0 Digital Turkish Music Repertory Program, Sadeddin Nüzhet Ergun's Turkish Music Anthology, and the books of persons who are considered to be the authority in the field, as well as theses, academic articles and various digital resources were used. As a result of the research, a total of 655 compositions were found, including 151 works from the 18th century and 504 works from the 19th century, which were composed in religious form and have reached the present day with their notes. Within the framework of the information obtained, religious musical compositions belonging to both centuries were examined comparatively by making form, usul and maqam distributions.