Experimental investigation and numerical modeling of fiber reinforced concrete beams for different failure modes
Farklı göçme modlarına sahip lifli betonarme kirişlerin deneysel incelenmesi ve sayısal modellenmesi
- Tez No: 812333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALPER ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma temel olarak, Beton Plastikleşme Hasar modelinin (ing. Concrete Damaged Plasticity CDP) ve Değiştirilmiş Basınç Alanları Teorisi (ing. Modified Compression Field Theory, MCFT) formülasyonlarının doğrusal olmayan sonlu elemanlar yöntemine uygulanmasının etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Farklı boyutlar, kullanılan çelik lif miktarı, beton dayanımı ve çekme donatısı oranı gibi geniş ölçekli değişkenleri kapsayan iki kiriş grubu üzerinde incelemeler gerçekleştirilmiştir. Birinci grup kirişler literatürden alınmış, ikinci grup kirişler ise İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Yapı Mekaniği Laboratuvarında tasarlanmış, imal ve test edilmiştir. Temel olarak gruplar, kirişlerin eğilmede veya kesmede kritik davranışa yol açacak tasarımlara sahip olmasına göre ayrılmıştır. Birinci grup, üçü çelik lifli ve ikisi lifsiz olmak üzere beş kiriş numunesinden oluşmuştur. Bu grup eğilmeye bağlı bir göçme tipine neden olacak şekilde tasarlanmıştır. İkinci grup kirişler ise, lif veya etriye içermediklerinde gevrek kesmeden kırılacak şekilde tasarlanmıştır. Yapılan deneysel ve sayısal çalışmalar yük-deplasman davranışı, süneklik ve hasar durumları bağlamında incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, CDP modeli ve MCFT formülasyonu genel olarak eğilmede kritik kirişlerin davranışını belirlemede başarılı olurken, MCFT formülasyonu kesmede kritik olan kiriş davranışını yakalamada yeterli başarıyı gösterememiştir.
Özet (Çeviri)
This study mainly aims to assess the efficiency of implementation of Concrete Damaged Plasticity model and Modified Compression Field Theory formulations into the nonlinear finite element method. The investigation was carried out on two groups of beams in order to cover a wide range of geometry, amount of steel fibers used, concrete strength, and tensile reinforcement ratio. Beams of the first group were taken from the literature and the second group beams were designed, constructed, and tested at the İzmir Katip Çelebi University Structural Mechanics Laboratory. Basically, the groups were separated considering the behavior being either critical in flexure or shear. The first group consisted of five beam specimens, three including steel fibers and two w/o fibers. This group was designed to fail from flexure. On the other hand, the second group of beams were designed to fail from brittle shear when did not contain fiber or stirrups. An investigation and analyze was made on the load-deflection behavior, ductility and crack patterns for the conducted experimental and numerical work. According to the findings, the CDP model and MCFT formulations were generally capable of determining of the behavior of the beams critical in flexure while MCFT formulations provided limited accuracy to capture the shear-critical beam behavior.