Türkiye'de halk eğitimi merkezi programlarının beşeri sermayenin geliştirilmesi ve yoksullukla mücadele açısından etkinliği: Antalya, Muğla, Van ve Hatay örnekleri
Human capital development and struggle against poverty in terms of the effectiveness of public education center programs in Turkey: Antalya, Muğla, Van and Hatay samples
- Tez No: 812347
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 405
Özet
Bu çalışma, üç ana eksen üzerinde yürütülmüştür. Çalışma kapsamında önce beşeri sermayenin gelişimi, yoksulluk olgusu, yoksullukla mücadele yöntemleri, istihdam ve işsizlik gibi olgu ve kavramlar literatür bilgisine dayalı olarak ele alınmıştır. İkinci bir konu olarak, Türkiye'de yetişkin eğitimi açısından önemli bir fonksiyona sahip olan halk eğitimi merkezlerinin tarihsel gelişimi ve mevcut durumu incelenmiştir. Üçüncü eksen olarak; çalışma kapsamında Türkiye'deki halk eğitimi merkezleri üzerine bir alan araştırması yürütülmüştür. Bu alan araştırmasının ana amacı; beşeri sermayenin gelişmesinde eğitimin önemli bir etken olduğunu dikkate alarak, Türkiye'deki halk eğitimi merkezleri programlarının beşeri sermayenin geliştirilmesi ve yoksullukla mücadelede etkinliğinin olup olmadığının tespiti biçiminde belirlenmiştir. Araştırma; Antalya, Hatay, Muğla ve Van illerindeki halk eğitimi merkezlerinin yönetici ve kursiyerlerinin katılımıyla yürütülmüştür. Araştırmanın tamamlanmasıyla programların kursiyerlerin teknolojiye uyum sağlama becerilerini artırdığı, kursiyerlerin dijital ve finansal okuryazarlıklarını etkin bir şekilde geliştirdiği ve kursiyerlere kişisel ve sosyo-kültürel gelişim fırsatları sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca programların istihdama katılımda ara eleman yetiştirmeye ve ortaöğretim seviyesindeki kursiyerlere daha çok katkı sağladığı belirlenmiştir. Böylece araştırmanın temel problemi olan halk eğitimi merkezi programlarının beşeri sermayenin geliştirilmesinde ve yoksullukla mücadelede etkinliğinin olup olmadığı sorusu bu araştırmadan elde edilen nicel ve nitel veri sonuçlarına göre cevaplanmıştır ve etkinliğinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca elde edilen veriler yardımıyla halk eğitimi programlarının daha iyi hale getirilmesine yönelik çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on three main axes. Within the scope of the study, firstly, phenomena and concepts such as the development of human capital, the phenomenon of poverty, and methods of struggle against poverty, employment, and unemployment were discussed based on literature knowledge. Secondly, the historical development and current situation of public education centers, which have an important function in terms of adult education in Turkey, are examined. As the third axis, within the scope of the study, field research was conducted on public education centers in Turkey. The main purpose of this field research is to determine whether the programs of public education centers in Turkey are effective in improving human capital and the struggle against poverty, taking into account that education is an important factor in the development of human capital. Research was carried out with the participation of managers and trainees of public education centers in Antalya, Hatay, Muğla, and Van. Upon completion of the research, it was concluded that the programs increased trainees' ability to adapt to the technology, effectively developed the trainees' digital and financial literacy, and provided personal and sociocultural development opportunities. In addition, it has been determined that the programs contribute more to the training of intermediate staff and secondary education level trainees in terms of participation in employment. Thus, the question of whether public education center programs, which is the main problem of the research, is effective in the development of human capital and in the fight against poverty was answered according to the results of the quantitative and qualitative data obtained from this research, and it was concluded that it was effective. In addition, with the help of the obtained data, various suggestions have been developed to improve public education programs.