Güncel sanatta yinelenen kadın imgesi: Sosyo-kültürel açılımlar
The repetitive image of women in contemporary art: Socio-cultural expansions
- Tez No: 812349
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHUN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İlk çağlardan günümüze kadar kadınlara toplumlar tarafından farklı roller ve anlamlar verilmiştir. Sanat yapmanın koşullarından en önemlisi de bu toplumsal yapılardır. Sanat ve sanatçı önce toplum tarafından kabul görür. Kadının ise bu sanat yolculuğundaki serüveni epey zorlu ve görünür kılınmak için zor uğraşlarla doludur. Bu sosyokültürel söylemlerin kadına ve sanata nasıl yansıdığını inceleyeceğiz. Feminist bir eleştiri olan büyük sanatçıların erkek oluşu ve kadın bedeninin seyirlik bir obje olarak sunulması ve bunun yıllarca çok normal olduğuna inandırılmak.. Günümüze değin değişen ve modernleşen toplumları ve yarattıkları eserlere bakacağız. Tezin amacı asırlardır kadınların var oluş çabasını , ataerkil düzenin bozulmasını ve kadınların toplumlar tarafından sanat aracılığı ile egemenlik savaşının nasıl ifade edildiğini göstermektir.
Özet (Çeviri)
From the earliest times to the present, women have been given different roles and meanings by societies. The most important of the conditions for making art is these social structures. Art and artist first accepted by society. The adventure of the woman in this art journey is quite challenging and visible. It is full of hard work to be done. How do these sociocultural discourses affect women and art. We'll see what's reflected. The fact that the great artists are male and the female body, which is a feminist critique, Presenting it as a spectacle object and making people believe that it is very normal for years. We will look at the changing and modernizing societies and the works they created. The aim of the thesis has been for centuries. women's struggle for existence, the deterioration of the patriarchal order and women's art by societies. It is to show how the war of sovereignty is expressed through