Resim sanatında Nuh tufanı
The Noah's flood in the painting art
- Tez No: 479324
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN DELİDUMAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Çağımızdan binlerce yıl gerilerde kalmasına karşın bazı fenomenler güncelliğini korumaktadır. Bu fenomenler, ayrı argüman arayışları ve yorumları sanatsal bir ritüel durumunda yinelenmek ve yorumlanmak gereksinimi duyar. İnsanoğlunun gereklerine uygun yardımcı alet ve araçların yapılması ya da üretilmesi için gerekli bilginin kısıtlı olduğu dönemlerde, doğanın aman vermezliğine karşın savaş veren insan, eylemlerini ve edinimlerini anlattı, çizdi ya da yazdı. Değinilme gereği duyulan ve gelecek kuşaklara aktarılmak istenen düşünce ve yaşanımlar, sanatsal eylemlere dönüştü. Fenomenler, günümüz insanlarının belleklerinde varoluşlarını sağladı ve sürekliliğini korumasında önemli bir etken oldu. İşte bu fenomenlerden biri olan Nuh Tufanı, edebi metin ve resimsel anlatımlarla Mezopotamya'dan Nil nehrine kadar birçok ülkenin mitolojisinde yer almıştır. Anlatılan hikayelerde yaşandığı bölgeye göre küçük farklılıklar göstermiştir. Nuh Tufanı konusunu ele alan, ayrı kültür ve inançlarla irdelenmiş resimsel betimlemeler bulunmaktadır. Ancak bilinmektedir ki, bir sanat eserinin anlatımının, eser üzerinden kanıtlanarak yapılabilecek çözümlemesi, eseri öz yapısı açısından ele almakla olasıdır. Evrensel bir niteliğe sahip olan ve geçmişi günümüze değin getiren Nuh Tufanı konusunu ele alan eserleri böyle bir yaklaşımla irdelemek, konunun biçimsel ve içerik bütünlüğünü yorumlamada güncel estetiksel bir yaklaşım olacaktır. Nuh Tufanı konusunda resim sanatında farklı anlayışta eser üreten sanatçıların çalışmaları araştırılmış, bulgular Tufan konu sıralaması içerisinde kronolojik sıralama ile ele alınmıştır. Eserlerin analizinde eserin öz yapısı konu ile olan bütünlüğüne dikkat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Some phenomena remain up to date although they are thousand years behind. These phenomena and different argument seeking need a new recurrence and explanation in case of anartistic ritual. In the times when information about the production of the equipments and tools required was limited, the human kind who fought against water tight nature, explained their actions and experiences via drawings and writings. The thoughts and event that were desired to be transferred to the future generations turned into artistic actions. Phenomena provided existance in today's people memory and were an important factor in maintaining its continuity. One of these phenomena the Noah's Flood, spread from Mesopotamia to Nile River and has been featured in so many mythologies with literary and pictorial descriptions. The stories told vary slightly by region depending on theregion. There are pictorial depictions reviewed by the different cultures and beliefs that address the issue of Noah's Flood. However it's known that, analyzing through demonstration over the work of art is possible with considering the work in terms of the dimensions of art. To examine in this way the Works dealing with Noah's Flood which brought history to the present day and has a universal character, will be a current and an esthetical approach in interpreting the subject's stylistic and contentintegrity. The works of artist, who produced paintings of different understandings of the Noah's flood, have been studied and findings are given in chronological order. While analyzing the works the coherence between the core-structure and theme are also taken into consideration.