E-ticaret alışverişlerinde sosyal medya etkisi: Bir uygulama
A study on the effect of social media on e-commerce
  1. Tez No: 812364
  2. Yazar: NUR NİLGÜN SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bilgi çağı olarak da geçen içinde bulunduğumuz 21. yüzyılda artık bilgi teknolojileri insan hayatına entegre olmuş bir şekilde gelişim göstermektedir. Küresel ölçekte toplumların gelişmesi, refah seviyelerinin artması, ekonomik gelişmişlik, rekabet üstünlüğü unsurları için bilgiye erişim ve bilginin paylaşımı büyük önem arz etmektedir. Teknolojik sistemlerdeki gelişimler bilgiye kolay erişimle beraber rekabet üstünlüğünü de yanında getirmektedir. Ticarette önemli bir dönüşüm süreci olan E-ticaretin gelişimi bu nedenle ekonomiye büyük destek sağlayabilecektir. Son yıllarda sosyal medya platformları aracılığıyla e- ticaret şirketlerine yönelik satış stratejilerini destekleyen tutundurma çalışmaları ağırlık kazanmaktadır. Araştırmanın amacı, sosyal medya platformları üzerinden yapılan pazarlama faaliyetlerinin genç tüketicilerin alışveriş niyetleri üzerine olan etkilerinin tespit edilmesi olarak ifade edilebilir. Bilgi teknolojilerindeki gelişimin sürmesine paralel olarak küresel tüketicilere ve özellikle önemli potansiyele sahip olan Z kuşağına dahil bireylere yönelik yeni pazarlama stratejilerinin gelişiminin de hızla devam edeceği öngörülebilmektedir. Teknoloji kuşağı olarak da adlandırılan 2000 yılı sonrası doğan bireylerin oluşturduğu Z kuşağı bireylerin alışveriş alışkanlıklarının kendilerinden önceki kuşaklardan farklılık göstermesi araştırmaya dahil edilme nedeni olarak gösterilebilir. Çalışma dahilinde Z kuşağı tarafından yapılan e-ticaret alışverişleri üzerine, sosyal medya platformları aracılığıyla uygulanan pazarlama boyutlarının etkileri araştırılmıştır. Araştırmada anket yöntemine başvurulmuş, 394 üniversite öğrencisi katılımcıya ulaşılan anket sonucunda elde edilen veriler analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre kullanılan sosyal medya pazarlama boyutlarının e-ticaret sitelerinden satın alma niyeti üzerinde pozitif yönde anlamlı etkisi olduğu saptanmıştır. Bu çalışma bu anlamda e- ticaretin toplumlar için her alandaki önemini vurgulayarak gelecekte de bu alanda yapılacak olan stratejik çalışmaların farklı kanallarla da desteklenerek hız kazanacağına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, which is also known as the information age, information technologies are developing in an integrated way into human life. Access to and sharing of information is of great importance for the development of societies on a global scale, the increase in welfare, economic development, and competitive advantage. Developments in technological systems bring competitive advantage along with easy access to information. The development of e-commerce, which is an important transformation process in commerce, will therefore provide great support to the economy. In recent years, promotion activities that support sales strategies for e-commerce companies have gained importance through social media platforms. The aim of the research can be expressed as determining the effects of marketing activities on social media platforms on the shopping intentions of young consumers. In parallel with the continuation of the development in information technologies, it can be foreseen that the development of new marketing strategies aimed at global consumers and especially individuals included in the Z generation, which has significant potential, will continue rapidly. The fact that the shopping habits of the individuals of the Z generation, which is formed by individuals born after the year 2000, also called the technology generation, differ from the previous generations, can be shown as the reason for inclusion in the research. Within the scope of the study, the effects of marketing dimensions applied through social media platforms on e-commerce shopping made by the Z generation were investigated. The survey method was used in the research, and the data obtained as a result of the survey, which was reached to 394 university student participants, were analyzed. According to the results of the analysis, it has been determined that the social media marketing dimensions used have a positive and significant effect on the intention to purchase from e-commerce sites. In this sense, this study emphasizes the importance of e-commerce for societies in every field and points out that the strategic studies to be carried out in this field in the future will gain momentum by being supported by different channels.