Koroner arter bypass greft ameliyatı olacak hastaların anksiyete ve depresyonları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Anxiety and depression of patients who will have coronary artery bypass graft surgery and investigation of affecting factors
  1. Tez No: 812368
  2. Yazar: MİRAC KARABİBER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN DIĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma koroner arter bypass greft ameliyatı olacak hastaların anksiyete ve depresyonları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 01.10.2021-31.12.2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar cerrahi Servisinde koroner arter bypass greft ameliyatı olacak 76 hasta ile yapıldı. Araştırma verileri toplanırken; Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu ve Hastane Anksiyete ve Depresyon ölçeği kullanıldı. Niceliksel veriler için tanımlayıcı istatistik olarak ortalama ± standart sapma, kategorik veriler için ise sayı (n) ve yüzde (%) kullanıldı. Niceliksel verilerin normal dağılımına uygunluğu Shapiro Wilk test ile incelendi. Anksiyete ve depresyon puanlarının dağılımı normal olmadığından 2 kategoriden oluşan faktörlerin anksiyete ve depresyon puanlarının karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanıldı. Üç ya da daha fazla kategoriden oluşan faktörlerin anksiyete ve depresyon puanlarının karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis testi kullanıldı. Anksiyete ve depresyon puanları ile niceliksel veriler arasındaki ilişkileri incelemede Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Koroner arter bypass greft ameliyatı geçirecek hastaların anksiyete ve depresyon puanları üzerine söz konusu faktörlerin etkisini incelemede çoklu doğrusal regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the anxiety and depression of patients who will undergo coronary artery bypass graft surgery and the affecting factors. The study was conducted with 76 patients who will undergo coronary artery bypass graft surgery in the Cardiovascular Surgery Service of the Health Sciences University Bağcılar Training and Research Hospital between 01.10.2021 and 31.12.2022. While collecting research data; Patient Descriptive Information Form and Hospital Anxiety and Depression scale were used. Mean ± standard deviation was used as descriptive statistics for quantitative data, and number (n) and percentage (%) for categorical data. The conformity of the quantitative data to the normal distribution was examined with the Shapiro Wilk test. Since the distribution of surgical anxiety and depression scores was not normal, the Mann Whitney U test was used to compare the surgical anxiety and depression scores of factors consisting of 2 categories. The Kruskal Wallis test was used to compare the surgical anxiety and depression scores of factors consisting of three or more categories. Spearman correlation analysis was used to examine the relationships between surgical anxiety and depression scores and quantitative data. Multiple linear regression analysis was used to examine the effects of these factors on the surgical anxiety and depression scores of patients who will undergo coronary artery bypass graft surgery.