Akut apendisit ön tanılı hastalarda radyolojikgörüntüleme bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of radiological imaging findings in patients with suspected acute appendicitis
  1. Tez No: 812373
  2. Yazar: ZEYNEP YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FULDEM MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada; hastanemiz acil servisine başvuran klinik ve laboratuvar bulguları akut apendisit ile uyumlu radyolojik görüntülemeler ile tanı almış 200 hasta yaş ve cinsiyet farkı gözetilmeksizin retrospektif değerlendirilmiştir. Gebe hastalara birinci basamak tanı yöntemi olarak US, ikinci basamak tanı yöntemi olarak ise MRG inceleme yapılmış bu sonuçlar ile US ve MRG incelemelerinin tanı koymadaki başarısı değerlendirilmiştir. US veya BT tetkikleri yapılan diğer hastalarda çap, duvar kalınlığı, çevre yağlı dokudaki inflamasyona ikincil değişiklikler, apendekolit varlığı gibi parametrelerin duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif prediktif değerlerini araştırdık. Tedavi kısmında ise US inceleme ile de akut apendisit tanısı almış klinisyen tarafından antibiyoterapi tedavisi uygun görülmüş 0-18 yaş arası hastalarda antibiyoterapinin cerrahiye alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılıp kullanılamayacağı araştırılmıştır. YÖNTEM: Retrospektif çalışmada Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine Ocak 2018- Aralık 2021 döneminde başvuran, klinik ve laboratuvar bulguları akut apendisit ile uyumlu ve radyolojik görüntüleme ile akut apendisit tanısı almış hastaların verileri hastane otomasyon sistemi incelenerek excel programına kaydedilmiş ve istatiksel analiz için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: In this study, we evaluated retrospectively 200 patients with acut appendicitis, regardless of age and gender differences in our hospital radiology department. Pregnant patients were examined using Ultrasonography (US) as the primary diagnostic method and Magnetic Resonance Imaging (MRI) as the secondary diagnostic method. The diagnostic success of US and MRI examinations was evaluated based on these results. In other patients who underwent US or CT examinations, parameters such as diameter, wall thickness, changes in the surrounding adipose tissue due to inflammation, and the presence of appendicolith were investigated for sensitivity, specificity, positive and negative predictive values. In the treatment part, it was researched whether antibiotic therapy, as determined appropriate by clinicians based on the US examination and diagnosed as acute appendicitis in patients aged 0-18, could be used as an alternative to surgery. MATERIALS AND METHOD: In a retrospective study, data of patients who presented to the Emergency Department of Sakarya University Training and Research Hospital between January 2018 and December 2021 diagnosed with acute appendicitis through radiological imaging, were extracted from the hospital automation system and recorded in an Excel program for statistical analysis.