Akut karın ile takip edilen pediatrik hematoloji-onkoloji hastalarında apandisit-tifilit açısından ayırıcı tanı kriterlerinin belirlenmesi
Determination of differential diagnostic criteria in pediatric hematology-oncology patients with acute abdomen in terms of tphylitis – appendicitis
- Tez No: 694714
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ZEKİ KARAKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Çocuk Cerrahisi, Oncology, Pediatric Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Tifilit (nötropenik enterokolit), pediatrik malignensi hastalarında görülen sıklıkla çekumu tutan, bağırsak mukozal duvarında nekrotizan inflamatuvar süreçle seyreden ve yüksek mortaliteye sahip bir patolojidir. Konservatif tedavi ile sağ kalım oranı yüksek olsada, semptomlar apandisit ile karışabildiğinden tanıda olası gecikme mortalite riskini arttırmaktadır. Görüntüleme yöntemleri tanıya yardımcı olmakla beraber kesin tanı ve özellikle apandisitten ayırıcı tanısı için kesin bir algoritma bulunmamaktadır. Medikal tedavi ve klinik izlem gerektiren tifilit ile cerrahi girişim gerektiren apandisitin tedavi yaklaşımlarındaki farklılık, pediatrik malignensi hastalarında özellikle apandisit tanısındaki gecikmeye bağlı morbidite ve/veya mortalitenin artma riski erken tanı konulmasınının önemini arttırmaktadır. Bu çalışmada tifilit tanısı ile izlemi yapılan hastalarda apandisit ön tanısı ile uygulanan cerrahi girişimlerin sonuçlarının derlenmesi ve tifilitle ayırıcı tanısında olası etkili faktörlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Ocak 2010-Aralık 2019 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Çocuk Hematoloji ve Çocuk Onkoloji Bilim Dallarında solid ve non-solid malignensi nedeni ile tedavi edilmekte olup, akut karın bulguları sonucu tifilit/apandisit ön tanıları ile Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalından konsültasyon istenenen, Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalınca izlemi ve tedavisi yapılan 0-18 yaş arası hastaların verileri derlendi. Kontrol grubu olarak malignensisi bulunmayan, apandisit tanısı ile ameliyat edilen, preoperatif abdominopelvik US ve BT tetkiki yapılmış olan hastalardan bir grup hasta rastlantısal olarak seçildi. Hastaların demografik özellikleri, semptomları, fizik muayene, laboratuvar, radyolojik görüntüleme bulguları, tanıları, uygulanan tedaviler, tedavi sonuçları ve komplikasyonları retrospektif olarak incelendi. Hastalardan elde edilen veriler veri kayıt formlarına aktarıldı. Bu çalışma kapsamında karın ağrısı, nötropeni (ANS
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Typhlitis (neutropenic enterocolitis) is a necrotizing inflammatory process in the intestinal mucosal wall, often involving the cecum, and seen in pediatric malignancy patients with high mortality. Although the survival rate is high with treatment, delay in diagnosis increases the risk of mortality, as symptoms can be confused with appendicitis. Medical imaging methods are useful for the diagnosis of typhilitis but there is no definitive algorithm for the definitive diagnosis and for the differential diagnosis from appendicitis. The difference in treatment approaches of typhlitis and appendicitis increases the importance of early diagnosis to avoid morbidity or mortality. In this study, we aimed to compile the results of patients who were followed-up with the diagnosis of typhlitis and who underwent surgical interventions with the diagnosis of appendicitis and to investigate the possible factors in the differential diagnosis with typhlitis. Material and method: Records of the patients who were followed up in our department and who were consulted to Pediatric Surgery with a preliminary diagnosis of typhlitis/appendicitis from the Pediatric Hematology and Oncology clinics between January 2010 and December 2019 were reviewed retrospectively. Demographic characteristics, main symptoms, physical examination findings, laboratory findings, medical imaging results, treatment results of the patients were compiled. Four groups were formed according to the patients who met/did not meet the diagnosis criteria of typhlitis and who underwent surgery: 1. Typhlitis present group (n = 34): Comprised of typhilitis patients who met diagnostic criteria for typhilitis. 2. Typhlitis absent group (n = 37): Comprised of non-typhilitis patients who did not meet diagnostic criteria for typhilitis. 3. Malignancy appendicitis group (n = 11): Comprised of patients diagnosed as appendicitis and underwent surgery thus surgically confirmed cases. 4. Appendicitis in the absence of malignancy group (n = 10): Comprised of acute appendicitis cases with no underlying malignant pathology and who were operated with the definitive diagnosis of acute appendicitis. Abdominopelvic CT of the patients were re-evaluated by the expert radiologist and ileum, cecum, ascendig, transverse, descending colon wall thickness were measured, periapendiceal fluid, pericecal fluid, intraabdominal free fluid were searched. Data are expressed as mean ± standard error of the mean (SEM). The data obtained from the groups were statistically evaluated using the SPSS-22 (IBM, Chicago, IL) program. Since the data did not conform to normal distribution, Kruskal- Wallis variance analysis was used for the comparison of parameters between multiple groups. Mann-Whitney U test was used for comparisons in paired groups and evaluated using Bonferroni correction. Categorical data were compared with Chi-square and Fisher's exact tests.