Pelvik kitlelerin preoperatif değerlendirilmesinde malignite risk indeksinin prediktif değeri
The predictive value of risk of malignancy index in preoperative evaluation of pelvic mass
  1. Tez No: 812395
  2. Yazar: PINAR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. TANJU PEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Pelvik kitle klinikte jinekologlara en sık başvuru nedenlerinden biridir. Bu çalışmanın amacı adneksiyel kitlelerin preoperatif olarak malign veya benign ayırımında malignensi risk indeksinin (RMI) değerini araştırmak ve literatürde mevcut indeksleri karşılaştırmaktır. Pelvik kitle nedeniyle özelleşmiş cerrahi amacıyla Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Ünitesi'ne yönlendirilmiş tüm kadınlar bu çalışmaya dahil edilmiştir. Bütün hastalarda preoperatif dönemde serum CA-125 seviyeleri ölçülmüş ve transvajinal ultrasonografi yapılarak lezyonun multiloküleritesi, solid alanların varlığı, bilateralite, asit varlığı ve intraabdominal metastaz varlığı kaydedilmiştir. Takiben her kadın için RMI 1 ve RMI 2 hesaplanmıştır. Postoperatif olarak kesin patoloji raporları alındıktan sonra değişik malignite risk indekslerinin sensitivite, spesifisite, pozitif ve negatif prediktif değerleri hesaplanmıştır. Benign ve malign gruplar arasında menopozal durum, yaş, ultrasonografi (USG) skoru ve serum CA-125 seviyeleri istatistiksel anlamlı olacak şekilde farklı bulunmuştur. RMI 1 için sınır değer 200 kabul edildiğinde sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değer, negatif prediktif değer ve doğruluk değeri sırasıyla %93.6, %86.7, %97, %74.3 ve %92.4 olarak hesaplanmıştır. RMI 2 için sınır değer 200 kabul edildiğinde sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değer, negatif prediktif değer ve doğruluk değeri sırasıyla %90.7, %90, %97.7, %67.5 ve %90.6 olarak hesaplanmıştır. Bu çalışma preoperatif malign - benign ayrımında RMI'nin tek başına USG skorlaması veya serum CA-125 seviyesinden daha hassas olduğunu göstermiştir. Kolaylıkla klinik uygulamaya alınabilir ve primer cerrahi için uygun hastaların seçimini kolaylaştırır. Özelleşmemiş tüm merkezlerde ve tüm jinekologlar tarafından uygulanabilir. Ayrıca RMI'nin kullanımı operasyonun zamanın daha iyi planlanmasına ve cerrahi yaklaşımın belirlenmesi için (laparoskopi vs laparotomi, transverse vs median insizyon) faydalıdır. Non-epitelial over kanserlerinin ve borderline tümörlerin belirlenmesi için de yeni yöntemler geliştirilmelidir. RMI'ye benzer şekilde klinik pratikte kolay uygulanabilirliği bu metotların en önemli özelliği olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Pelvic mass is one of the main reasons for referral to gynecologists. The aim of this study is to evaluate the diagnostic value of risk of malignancy index (RMI) in preoperative discrimination (malign or benign) of a pelvic mass and to compare different indices. All women referred to Marmara University, Obstetric and Gynecology Department, Gynecologic Oncology Unite for specialized surgery are included into the study. All women underwent the measurement of serum CA-125 levels and transvaginal ultrasonography preoperatively and charecteristics of the lesion including multilocularity, presence of solid component, bilaterality, presence of ascites and intraabdominal metastasis were noted. RMI 1 and RMI 2 were calculated for each women. After confirming the histology by the postoperative pathology report, sensitivity, spesificity, positive predictive value and negative predictive value for each RMI were calculated. Menopausal status, age, ultrasonographic (USG) score and serum CA-125 levels were significantly higher in patients with malign pathology compared to patients with benign pathology. Sensitivity, spesificity, positive predictive value, negative predictive value and accuracy for RMI 1 with a cut-off value of 200 were %93.6, %86.7, %97, %74.3 and %92.4 respectively. Sensitivity, spesificity, positive predictive value, negative predictive value and accuracy for RMI 2 with a cut-off value of 200 were %90.7, %90, %97.7, %67.5 and %90.6 respectively. The results of this sutdy confirm that RMI 1 and 2 are more sensitive in predicting malignity preoperatively than either USG scoring or serum CA-125 levels. These indices can easily be applied to clinical practice and provide appropriate selection for referral. Moreover RMI can aid in better planning of operation time and surgical approach (laparoscopy vs laparotomy, transverse vs median incision). It is important to note that new methods should be evaluated for detection of non-epithelial ovarian cancers and borderline tumors. Easy applicability in clinical practice, similar to RMI, should be one of the most important characteristics of these methods.