Mantar Yönetimi Yaklaşımının Sağlık Çalışanlarının Örgütsel Sinizm Düzeyine Etkisi
The Effect of Mushroom Management Approach on the Level of Organizational Cynicism of Healthcare Professionals
  1. Tez No: 812406
  2. Yazar: HAVA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN VAHİT ERKUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın temel amacı sağlık çalışanlarının mantar yönetim algılarını ve örgütsel sinizm düzeylerini belirleyip, çalışanların mantar yönetim algılarının örgütsel sinizm düzeylerini etkileyip etkilemediğini tespit etmektir. Araştırmanın örneklemini Kayseri Şehir Hastanesinde görev yapan kamu sağlık çalışanları oluşturmaktadır. (n=360) Çalışmada anket tekniği kullanılmış olup çalışanlara, Tekin ve Birincioğlu (2018) tarafından geliştirilen“Mantar Yönetim Ölçeği”ve Brandes, Dharwadkar ve Dean (1999) tarafından geliştirilen,“Örgütsel Sinizm Ölçeği”uygulanmıştır. Analizlerde, regresyon, korelasyon, bağımsız örneklem t-testi ve Anova kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda çalışanların örgütsel sinizm düzeylerinin cinsiyet, mesleki tecrübe ve kurumda çalışma süresi değişkenlerine göre farklılık gösterdiği, mantar yönetim algılarının ise yaş, mesleki tecrübe ve kurumda çalışma süresi değişkenlerine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Mantar yönetim ile örgütsel sinizm arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki olduğu ve çalışanların mantar yönetim algısının örgütsel sinizm düzeyini pozitif yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the mushroom management perceptions and organizational cynicism levels of healthcare professionals and to determine whether the employees' mushroom management perceptions affect their organizational cynicism levels. The sample of the research consists of public health workers working in Kayseri City Hospital. (n=360) The survey technique was used in the study and the“Mushroom Management Scale”developed by Tekin and Birioğlu (2018) and the“Organizational Cynicism Scale”developed by Brandes, Dharwadkar and Dean (1999) were applied to the employees. Regression, correlation, independent sample ttest and Anova were used in the analyses. As a result of the analyzes, it was determined that the organizational cynicism levels of the employees differ according to the variables of gender, professional experience and working time in the institution, while the mushroom management perceptions differ according to the variables of age, professional experience and working time in the institution. It has been determined that there is a moderately positive relationship between mushroom management and organizational cynicism, and the employees' perception of mushroom management positively affects the level of organizational cynicism.