Yedinci sınıf öğrencilerinin okuma stratejilerine ilişkin bilişsel farkındalıklarının problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerini yordama düzeyi
Prediction level of seventh grade students' cognitive awareness of reading strategies and their reflective thinking skills to solve the problem
- Tez No: 812415
- Danışmanlar: PROF. DR. SENAR ALKIN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmada 7. Sınıf öğrencilerinin okuma stratejilerine ilişkin bilişsel farkındalıkları ile problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerini farklı değişkenler açısından incelenmek ve bu iki değişken arasındaki yordamsal ilişkileri belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada veriler Kızılkaya ve Aşkar (2009) tarafından geliştirilen“Problem Çözmeye Yönelik Yansıtıcı Düşünme Becerisi”ölçeği ve Karatay (2009) tarafından geliştirilen“Okuma Stratejileri Bilişsel Farkındalık Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin okuma stratejilerine ilişkin bilişsel farkındalıklarının ve problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin okuma stratejilerine ilişkin bilişsel farkındalıklarının kitap okuma sıklığı, günlük ortalama ders çalışma süresi, günlük bilgisayar/tablet/telefon ya da televizyon başında kalma süresi, oynanan oyun türü, matematik dersi karne notu, Türkçe dersi karne notu ve dönem sonu başarı puanı değişkenleri ile anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Öğrencilerin problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerinin ise baba eğitim düzeyi, kitap okuma sıklığı, günlük ortalama ders çalışma süresi, günlük bilgisayar/tablet/telefon ya da televizyon başında kalma süresi, oynanan oyun türü, matematik dersi karne notu, Türkçe dersi karne notu ve dönem sonu başarı puanı değişkenleri ile anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca yedinci sınıf öğrencilerinin öğrencilerinin okuma stratejilerine ilişkin bilişsel farkındalıklarının problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerini anlamlı bir şekilde yordadığı ve toplam varyansının %42'sini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine 7th grade students' cognitive awareness of reading strategies and their reflective thinking skills for problem solving in terms of different variables and to determine the procedural relationships between these two variables. In the research, data were collected using the“Reflective Thinking Skill for Problem Solving”scale developed by Kızılkaya and Aşkar (2009) and the“Reading Strategies Cognitive Awareness Scale”developed by Karatay (2009). As a result of the research, it was determined that the students' cognitive awareness of reading strategies and their reflective thinking skills for problem solving were moderate. Students' cognitive awareness of reading strategies was significantly correlated with the variables of frequency of reading, average daily study time, time spent in front of computer/tablet/phone or television per day, type of game played, mathematics lesson report grade, Turkish lesson report card grade, and end-of-term achievement score. found to differ. The students' problem-solving reflective thinking skills were determined by the father's education level, the frequency of reading books, the average daily study time, the daily time spent in front of the computer/tablet/phone or the television, the type of game played, the mathematics lesson report grade, the Turkish lesson report grade, and the semester score. It was determined that there was a significant difference with the variables of the final success score. In addition, it was concluded that seventh grade students' cognitive awareness of reading strategies significantly predicted their problem-solving reflective thinking skills and explained 42% of the total variance.