Rekreasyon kısıtlayıcılarından göç unsurunun Türkiye'de bulunan uluslararası üniversite öğrencileri açısından etkisinin değerlendirilmesi: Bir uygulama
Evaluation of the impact of migration from recreational restrictors for international university students in Turkey: An application
- Tez No: 812414
- Danışmanlar: PROF. DR. AKYAY UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma ile uluslararası öğrenci kavramı, göç ve rekreasyon kavramları arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Araştırmanın amacı eğitim için göçün uluslararası öğrencilerin rekreasyonel yaşamına etkisini ölçmektir. Bunu ölçebilmek için de saha araştırması ile teorik bulgular desteklenmiştir. Anket yolu ile elde edilen bulgular ve oluşturulan ölçek, Ki-Kare, Korelasyon, T Testi analizleri kullanılarak test edilmiş ve yorumlanmıştır. Bin kişi ile yapılan çevrimiçi anket çalışması evrenin üzerindeki etkisi neticesi itibari ile çok kıymetlidir. Literatür taramasında elde edilemeyen bulgular bu tez vesilesi ile akademiye kazandırılmış ve bu alanda çalışma yürüten kurum ve kuruluşlara bilgi sağlar nitelikte hazırlanmıştır. Anket verileri YTB aracılığı ile elde edilmiştir. Türkiye Burslusu öğrenciler ile saha çalışması yapılmıştır. Göç ve rekreasyon kavramları birbirleri ile yakın ilişki içerisindedir. Ayrıca birbirlerini de etkilemektedirler. Göç, tanım itibariyle olumsuz ve kısıtlayıcı bir kavramdır. İçerisinde çekinceler ve engeller barındırmaktadır. Oluşan bu olumsuzluk rekreasyon kavramı ile giderilebilmektedir. Birbirlerini tamamlayıcı özellik taşıyan iki kavram yeni neslinde üzerinde yoğunlaştığı unsurlardandır. Bu unsurlar üzerine yapılan bu çalışma, Rekreasyon Anabilim Dalı için önemlilik arz etmekle birlikte uluslararası öğrenciler açısından da iyileştirici özellik taşımaktadır. Nicel bir çalışmadır ve nicel analiz yöntemleri ile desteklenmiştir. Uluslararası öğrencilerin rekreasyonel eğilimi ve göçten kaynaklı problemler tespit edilmeye çalışılmış aynı zamanda göç ettiği yerdeki boş zaman davranışı ile göç eyleminde bulunmadan önceki boş zaman davranışı gözlemlenmiştir. Kavramsal ve saha araştırması olarak iki bölüme ayrılan araştırmanın teorik bölümünde göç, rekreasyon ve uluslararası öğrenci kavramları ayrı ayrı ve ilişkileri bakımından ele alınmıştır. Anket uygulamasında da beş bölümde hedef kitlenin davranışı tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma Ankara, İstanbul, İzmir, Konya ve Gaziantep olmak üzere beş büyükşehirde ikamet eden uluslararası öğrenciler ile yürütülmüştür. Toplamda iki bin öğrenciye çevrimiçi anket ulaştırılmıştır. Bunlardan bin kişi ise katılımcı olarak verilerde yer almıştır. 174 katılımcı ile de yüz yüze anket yapılarak, yarı yapılandırılmış nitel veriler elde edilmiştir ve SPSS kullanılarak çalışmanın saha bölümü şekillendirilmiştir. Anket Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde hazırlanmıştır. Veri kaybı yaşanmadan IBM SPSS analiz programı ile veriler değerlendirilmiştir. Hipotez; uluslararası üniversite öğrenci davranışı ile rekreasyonel katılım arasında ilişki vardır. Alt hipotez; göç unsuru uluslararası üniversite öğrencilerinin rekreatif aktivitelere katılımında kısıtlayıcı rol oynamaktadır. Uluslararası üniversite öğrencilerinin rekreasyon eğilimi ölçeği oluşturularak hipotezler test edilmiştir. Veriler hipotezi doğrulamıştır. Güvenirlik (Alpha) ve geçerlik (AFA) testleri uygulanmıştır. Ölçekte 28 ifade kullanılmıştır. Açık alan, kapalı alan, kampüs rekreasyonu ve boş zaman değerlendirme başlıkları ile ifadeler kategorize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the concept of international student, immigration and recreation is tried to be revealed. The aim of the research is to measure the effect of immigration for education on the recreational life of international students. In order to measure this, theoretical findings were supported by field research. The findings obtained through the questionnaire and the scale created were tested and interpreted using Chi-Square, Correlation, T-Test analyses. The online survey study with a thousand people is very valuable as a result of its impact on the universe. The findings that could not be obtained in the literature review were brought to the academy on the occasion of this thesis and were prepared to provide information to the institutions and organizations working in this field. Survey data were obtained through YTB. Fieldwork was carried out with Turkish Scholarship students. The concepts of migration and recreation are closely related to each other. They also affect each other. Migration is a negative and restrictive concept by definition. It contains reservations and obstacles. This negativity can be eliminated with the concept of recreation. Two concepts that complement each other are among the elements that he focuses on in his new generation. This study on these elements is important for the Department of Recreation, but also has a healing feature for international students. It is a quantitative study and supported by quantitative analysis methods. The recreational tendency of international students and the problems arising from migration were tried to be determined, and at the same time, the leisure behavior in the place of migration and the leisure behavior before the migration act were observed. In the theoretical part of the research, which is divided into two parts as conceptual and field research, the concepts of migration, recreation and international students are discussed separately and in terms of their relations. In the application of the questionnaire, the behavior of the target audience was tried to be determined in five sections. The research was conducted with international students residing in five metropolitan cities, namely Ankara, Istanbul, Izmir, Konya and Gaziantep. In total, an online questionnaire was delivered to two thousand students. One thousand of them were included in the data as participants. By conducting a face-to-face survey with 174 participants, semi-structured qualitative data were obtained and the field part of the study was shaped using SPSS. The questionnaire was prepared in two languages, Turkish and English. The data were evaluated with the IBM SPSS analysis program without any data loss. Hypothesis; There is a relationship between international university student behavior and recreational participation. Sub-hypothesis; The migration factor plays a restrictive role in the participation of international university students in recreational activities. Hypotheses were tested by creating a recreational tendency scale of international university students. The data confirmed the hypothesis. Reliability (Alpha) and validity (EFA) tests were applied. 28 expressions were used in the scale. Expressions are categorized under the headings of open space, indoor space, campus recreation and leisure time.