Achieving ultra-reliable low-latency communication (URLLC) in next-generation cellular networks with programmable data planes
Programlanabilir veri düzlemleri ile gelecek nesil hücresel ağlarda aşırı güvenilir düşük gecikmeli iletişim'in sağlanması (URLLC)
- Tez No: 812431
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNA TUĞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yeni nesil kablosuz hücresel ağlardaki son gelişmeler, hücresel teknolojinin endüstriyel ağlar gibi daha ağır gereksinimleri olan ve geleneksel olarak kablolu ağlar kullanan sistemlerde uygulanmasını mümkün kılan yeni bir dönem getirdi. Yeni nesil hücresel teknolojiler (ör. 5G ve Ötesi), aşırı güvenilir düşük gecikmeli iletişim (URLLC) konseptini ortaya çıkardı. Bu tezde, URLLC'yi elde etmek için yeni nesil hücresel ağlarda programlanabilir veri düzlemleriyle Yazılım Tanımlı Ağ (SDN) mimarisini öneriyoruz. Tasarımımız, veri trafiğini hat hızında kontrol etmek için hücresel çekirdek ile Radyo Erişim Ağı (RAN) arasında programlanabilir ağ anahtarları kullanıyor. Önceden yetkilendirilmiş ağ içi cihazların çekirdek ağa sinyal göndermesi gerekmeden iletişim kurmasını sağlamak için bir gevşetme olan hücreler arası eniyileme (eng. intra-cellular optimization) kavramını tanıtıyoruz. Ayrıca, programlanabilir anahtarlar arasında bilgi dağıtımı için tasarladığımız Birleştirilmiş Kontrol Düzlemi (eng. Unified Control Plane (UCP)) protokolünü sunuyoruz. Mimarimizi Open5Gs uygulaması, bir UE/RAN simülatörü ve P4 programlama dili kullanarak uygularken sistemimizin çoklu anahtar topolojilerindeki performansını geliştirdiğimiz Python simülatörü ile değerlendiriyoruz. Kapsamlı değerlendirmemiz, geleneksel mimariye kıyasla hücreler arası eniyileme ile gecikme süresinin iki kata kadar azaldığını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Recent advancements in wireless technologies towards the next-generation cellular networks have brought a new era that made it possible to apply cellular technology on traditionally-wired networks with tighter requirements, such as industrial networks. The next-generation cellular technologies (e.g., 5G and Beyond) introduce the concept of ultra-reliable low-latency communications (URLLC). This thesis presents a Software-Defined Networking (SDN) architecture with programmable data planes for the next-generation cellular networks to achieve URLLC. Our design deploys programmable switches between the cellular core and Radio Access Networks (RAN) to monitor and modify data traffic at the line speed. We introduce the concept of intra-cellular optimization, a relaxation in cellular networks to allow pre-authorized in-network devices to communicate without being required to signal the core network. We also present a control structure, Unified Control Plane (UCP), containing a novel Ethernet Layer control protocol and an adapted version of link-state routing information distribution among the programmable switches. Our implementation uses P4 with an 5G implementation (Open5Gs) and a UE/RAN simulator. We implement a Python simulator to evaluate the performance of our system on multi-switch topologies by simulating the switch behavior. Our evaluation indicates latency reduction up to 2x with intra-cellular optimization compared to the conventional architecture. We show that our design has a ten-millisecond level of control latency, and achieves fine-grained network security and monitoring.