Uçurtma sörfü eğitmenlerinin bazı biyomotorik özellikleri ve reaksiyon zamanı düzeylerinin eğitim verme süresi ve kişisel antrenman süresine göre incelenmesi
Investigation of some biomotoric features and reaction time levels of kite surf instructors according to the traning time and personal training time
- Tez No: 812432
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERVE CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma Muğla ili Akyaka Gökova körfezinde uçurtma sörf eğitmeni olarak çalışan 25 erkek, 7 kadın olmak üzere toplam 32 eğitmenin bazı biyomotorik özellikleri, reaksiyon zamanı düzeyleri ve belirtilen özelliklerin eğitmenlik süresi ile ilişkisi araştırıldı. Ölçülen bazı parametrelerde son test değerleri her iki gurupta olumlu yönde anlamlı farklılığın olduğu belirlendi. Cinsiyet değişkenine göre ise yine bazı parametrelerde son test sonuçlarında erkekler lehine anlamlı düzeyde farklılık olduğu tespit edildi. Eğitmenlik yılı değişkenine göre yaş, vücut ağırlığı bacak kuvveti ve sırt kuvveti son testlerde gruplar arasında anlamlı farklılık görüldü. LSD test sonucuna göre 6 yıl ve üstü süreyle eğitmenlik yapanlar ile diğer gruplar arasında vücut ağırlığında 4-6 yıl, 1-2 yıl, 2-4 yıl ve 6 yıl ve üzeri eğitmenlik yapanlar ile 1-2 yıl ve 2-4 yıl eğitmenlik yapanlar arasında anlamlı düzeyde farklılık görülmüştür. Bacak ve sırt kuvveti son testte 4-6 yıl ve 6 yıl ve üzeri gruplar diğer iki gruba göre anlamlı olarak daha yüksekti. Vücut ağırlığı, sağ el kavrama kuvveti, esneklik ön testlerde guruplar arasında anlamlı farklılık görülmedi. Farklılığın hangi gruplar arasında olduğunun tespiti için yapılan LSD test sonucuna göre günde 1-2 saat eğitmenlik yapanlar diğer iki guruba göre anlamlı düzeyde düşük vücut ağırlığına ve yüksek esneklik derecesine sahiplerdi. Sağ el kavrama kuvveti ön testte 4-6 saat eğitmenlik yapanların bulguları diğer iki guruba göre daha yüksek bulundu. Antrenman saati değişkenine göre ölçülen parametrelerde gruplar arasında anlamlı düzeyde farklılık tespit edilmedi. Uçurtma sörfü eğitimcileri üzerinde yapılan çalışmaların son derece sınırlı olduğu düşünüldüğünde elde edilen bulguların literatüre önemli ölçüde katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, some biomotoric characteristics, reaction time levels and the relationship between the mentioned characteristics and the training time of 32 instructors, 25 male and 7 female, working as kitesurfing instructors in Akyaka Gökova Bay, Muğla province were investigated. It was determined that there was a positive significant difference in the post-test values of some measured parameters in both groups. According to the gender variable, it was determined that there was a significant difference in favor of men in the post-test results in some parameters. Age, body weight, leg strength and back strength differed significantly between the groups in posttests according to the variable of years of teaching. According to the LSD test results, those who have been teaching for 6 years or more and other groups in body weight for 4-6 years, 1-2 years, 2-4 years and 6 years or more, and those who have been trainers for 1-2 years and 2-4 years significant difference was observed between them. Leg and back strength was significantly higher in the 4-6 years and 6 years and above groups compared to the other two groups in the posttest. There was no significant difference between the groups in body weight, right hand grip strength, flexibility pre-tests. According to the results of the LSD test performed to determine the difference between the groups, those who trained for 1-2 hours a day had a significantly lower body weight and a higher degree of flexibility compared to the other two groups. The findings of those who trained for 4-6 hours in the right hand grip strength pre-test were found to be higher than the other two groups. There was no significant difference between the groups in the parameters measured according to the training hour variable. Considering that the studies on kitesurfing instructors are extremely limited, it is thought that the findings will contribute significantly to the literature.