Tip 1 diyabetli adölesanlarda diyabet ilişkili stresin diyabet izlemi üzerine olan etkileri
Effects of diabetes distress on diabetes follow-up in adolescents with Type 1 diabetes
- Tez No: 812430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN TOLUNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Çocuk Endokrinoloji polikliniklerinde takipli Tip 1 diyabetli adölesanlarda“Diabetes Distress Scale”(DDS-17) ile ölçülen diyabet ilişkili stresin diyabet izlemi üzerine olan etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Çocuk Endokrinoloji polikliniklerinde 01.02.2021-01.02.2022 tarihleri arasında 1 yıllık süre içerisinde izlenen Tip 1 Diyabetli 10-18 yaş arası ailesi ve kendisi çalışmaya katılmayı kabul eden 124 adölesan dahil edildi. Çalışmaya, tanılı psikiyatrik rahatsızlığı olan hastalar, diyabet tanısı konulalı 1 yıldan az olan hastalar dahil edilmedi. Çalışmada katılımcılara, 17 sorudan oluşan DDS-17 ölçeği uygulandı. Hastaların demografik bilgileri, vital bulguları, HbA1c değerleri, diyabet süreleri, komorbid hastalık varlığı, düzenli/düzensiz kendi kendine kan şekeri izlemleri, hastane ve yoğun bakıma yatış sıklığı/gereksinimi, diyabete bağlı komplikasyon varlığı bilgileri kaydedildi. Hastalar DDS puanlarına göre gruplandırıldı. Grup 1; DDS ortalama madde puanı
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effects of diabetes distress, measured by DDS-17, on diabetes follow-up in adolescents with Type 1 diabetes followed in the Pediatric Endocrinology outpatient clinic of Adana City Training and Research Hospital, Health Sciences University. Materials and Methods: The study included 124 adolescents aged 10-18 with Type 1 Diabetes who were followed up in Adana City Training and Research Hospital Pediatrics Health and Diseases Clinic Pediatric Endocrinology outpatient clinics between 01.02.2021-01.02.2022. Patients with diagnosed psychiatric disorders and patients with diabetes diagnosis less than 1 year were not included in the study. In the study, the DDS-17 scale consisting of 17 questions was applied to the participants. Demographic information, vital signs, height, weight, HbA1c values of the patients, duration of diabetes, presence of comorbid disease, regular/irregular self-monitoring of blood glucose, frequency/need of hospitalization and intensive care unit admission, presence of diabetes-related complications were recorded. Patients were grouped according to their DDS scores. Group 1; Patients with DDS mean item score