Sünni ve Şii kaynaklarına göre 'Büniye'l-İslamü ala Hamsin' İslam esasları hadisi
'Buniye'l-İslamu ala Hamsin' hadith of Islamic principles based on Sunni and Shiate sources
- Tez No: 81245
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET islâm dininin esasları hadisi asırlar boyu müslüman âlimlerin gündeminden düşmeyen ve günümüzde de ara sıra münakaşalara sebep olan konulardan biridir. Tezimizde Ehl-i Sünnet ve Şîa hadis kaynaklarında bulunan hadisin her iki mezhepten olan râvilerinin rical kitaplarındaki durumu ve metni araştırılarak bir değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Fakat bu hadisi araştırmaya başlamadan önce araştırmamıza temellendirmek için Giriş kısmında araştırmamızın metodu ve araştırmamızda hangi kaynakların temel teşkil etdiği belirlenmiştir. Birinci bölümde Ehl-i Sünnet'in ve Şîa'nın hadis anlayışına olarak yer verilmiş ve bununla ilgili bazı değerlendirilmelerde bulunulmuştur. İkinci bölümde araştırmamıza konu olan hadisin Sünni ve Şîi hadis kaynaklarındaki yeri tesbit edilmeye çalışılmış, hadisin senedi, râvl sayısı, ittisal bakımından durumu, cerh ve ta'dil yönü, metni, metindeki farklılıklar ve sebepleri incelenmiş ve gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. 90
Özet (Çeviri)
ABSKTRACT This is a comparative study between Sünnî and Shiate sources on a particular hadith concerning the five fundamental principles of islâm, in the Prophet Muhammad, peace be upon him, declared that there are five major prinsiples of islâm: Accepting the onness of God and Prophethood of Muhammad, Salah, Chanty, Pilgrimage and Fasting during the month of Ramadhan. This hadith is important because it has caused debates among scholars from Sünnî and Shiate Schools. The present study determines the place of the hadith and the Sünnî and Shiate sources, its Shiate and Sünnî narrators is well as variations in the text of hadith in different books. The introduction is about the sources and the methodology used in the study. The First Chapler is a comporative discussion between the Sünnî and Shiate understandings of hadith. The Second Chapter is about the Sünnî and Shiate sources of the hadith, the narrative chain of the hadith, number of its narrators, the continvity of the chain, the critical examination of the narrators (jarh and ta'dil) and the text, variations in the text as the reasons which caused these variations 91