Yerel ve uluslararası hukuki düzenlemeler bağlamında çocukların korunmasına yönelik refah politikalarına ilişkin karşılaştırmalı bir çalışma
A comparative study on welfare policies for the protection of children in the context of local and international legal regulations
- Tez No: 812458
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLFET GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Çocukların korunmasına yönelik refah politikaları, ulusal ve uluslararası düzeyde çocukların yaşam, sağlık, eğitim, gelişim, katılma gibi haklarını koruma altına almak maksadıyla düzenlenmektedir. Devletlerin bir araya gelerek oluşturdukları uluslararası kuruluşlar, taraf devletlerde uygulanması gerekli çocuk refahı politikalarını hazırlamak suretiyle ideal çocuk koruma sistemini düzenlemeye çalışmaktadır. Her devlet, çocukların ihtiyaçları ile sosyoekonomik durum ve koşullar doğrultusunda çocuk refahı politikalarını belirlemektedir. Uluslararası kuruluşlar, taraf devletlerin iç hukuk sistemlerinde düzenlemeyi taahhüt ettikleri çocuk refahı politikalarını hazırlayarak ideal çocuk koruma sistemine erişmeyi amaçlamaktadır. Çocuk refahı politikaları, taraf devletlerin iç hukuk sistemlerinde yer edinse dahi, politikaların uygulanması noktasında doğan sorunlar, ideal çocuk koruma düzeninin önünde büyük bir engel oluşturmaktadır. Bu bağlamda, bazı devletler, çocuk refahını mevcut konumları içerisinde öncelikli bir sorun olarak değerlendirmeyerek çocuk refahına ilişkin aktif çalışmaları, plan ve bütçe konusuna dâhil etmemektedir. Bu sebeple, çocuk refahı, yalnızca hukuk sisteminde yer edinmiş bir konu olmanın ötesine geçememekte, uygulama araçları bakımından yoksunluk çocukların refah içinde yaşamalarına mâni olmaktadır. Kimi devletler ise ideal çocuk koruma sisteminin oluşturulması amacıyla gerekli hukuki düzeni uygulama araçları ile desteklemek suretiyle, refah içinde yaşayacak çocuklar için çalışmalar yapmaktadır. Ancak bu çalışmalar, demografik, sosyolojik, ekonomik veya politik nedenlerle istenilen düzeye ulaşamamaktadır. Çalışmada, kıtasal olarak tespit edilen 15 devlet ile çocuk refahı alanında çalışmalar yürüten uluslararası kuruluşların çocukların korunmasına ilişkin refah politikaları incelenmektedir. Çocuk refahı konusu, doğum, yaşam, yoksulluk, eğitim, sağlık, şiddet, ihmal ve istismar mağduriyeti, suça sürüklenen çocuklar, çocuk işçiliği ve çocuk evliliği alt başlıkları ile ele alınmaktadır. Bu alt başlıklar doğrultusunda 15 devletin tespit edilen çocuk refahı politikalarının yeterliliği, güncel çocuk koruma verileri doğrultusunda değerlendirilmektedir. Değerlendirme ışığında, 15 devletin çocuk refahı politikalarının uygulamadaki etkileri, ilgili devletler özelinde eksik veya hatalı noktaların tespiti ile ideal çocuk koruma sisteminin unsurları belirlenmiştir. Ulusal ve uluslararası alanda çocukların korunmasına ilişkin refah politikalarını inceleyerek belirlediğimiz ideal çocuk koruma sistemine yaklaşan düzenlemelere sahip devletler tespit edilmekle birlikte, uygulama araçlarının eksikliği yahut hatalı uygulamalar nedeniyle ideal çocuk koruma sisteminin gereklerinin dünya genelinde yerine getirilemediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Welfare policies for the protection of children are organized in order to protect the rights of children such as life, health, education, development and participation at national and international level. The international organizations formed by the states are trying to organize the ideal child protection system by preparing the necessary child welfare policies to be implemented in the states parties. Each state determines its child welfare policies in line with the needs of children and their socioeconomic status and conditions. International organizations aim to reach the ideal child protection system by preparing the child welfare policies that the states parties undertake to regulate in their domestic legal systems. Even though child welfare policies have a place in the domestic legal systems of the states parties, the problems arising at the point of implementation of the policies constitute a major obstacle to the ideal child protection order. In this context, some states do not consider child welfare as a priority issue in their current positions, and do not include active work on child welfare in their plans and budgets. For this reason, child welfare cannot go beyond being an issue that has taken place only in the legal system, and the deprivation of implementation tools prevents children from living in welfare. Some states, on the other hand, work for children who will live in prosperity by supporting the necessary legal order with the tools to create the ideal child protection system. However, these studies cannot reach the desired level due to demographic, sociological, economic or political reasons. The study examines, welfare policies regarding the protection of children of 15 continental states and international organizations working in the field of child welfare are examined. The subject of child welfare is handled with the sub-headings of birth, life, poverty, education, health, violence, neglect and abuse, children driven to crime, child labor and child marriage. In line with these sub-headings, the adequacy of the child welfare policies of 15 states is evaluated in line with the current child protection data. In the light of the evaluation, the effects of 15 states' child welfare policies in practice, the determination of missing or faulty points in the relevant states and the elements of the ideal child protection system are determined. Although states with regulations approaching the ideal child protection system, which we determined by examining welfare policies regarding the protection of children in the national and international arena, have been identified, it has been concluded that the requirements of the ideal child protection system cannot be fulfilled worldwide due to the lack of enforcement tools or faulty practices.