Çocuklar için Montessori kullanımına uygun bir artırılmış gerçeklik uygulaması
An augmented reality app suitable for Montessori use for kids
- Tez No: 812459
- Danışmanlar: PROF. TEVFİK İNANÇ İLİSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi dönemdeki çocukların tablet cihazları ile artırılmış gerçeklik uygulayarak Montessori eğitim modelini benimsemiş alfabe kartlarıyla harfleri öğrenirken aynı zamanda hayvanları tanıyarak, eğlenirken öğrenmelerini sağlamaktır. Okul öncesi eğitimin çocuğun var oluş fikriyle başlayan süreciyle birlikte çocukların var olduktan sonraki ortama uyum sağlama süreci üzerinde araştırma yapılmıştır. Okul öncesi eğitimde kullanılan tekniklerden Montessori eğitimine odaklanılmış ve bu eğitim sisteminin tüm detayları incelenerek dil gelişimine yönelik etkinliklerle sınırlanmış bir uygulama tasarlanmıştır. Montessori eğitim materyalleri, okul öncesi dönemde çocukların duyusal, zihinsel, bedensel, günlük yaşam becerileri, dil becerileri ve matematik becerilerini desteklemektedir. Çocuk kendi özgür iradesiyle deneyerek öğrenmeyi temel alan materyallerle eğitim sürecine aktif olarak katılabilmektedir. Mevcut materyallerin ses, resim, yazı ve etkileşimli özellikleri analiz edilmiş ve ortak noktalar belirlenmiştir. Bu sınırlayıcı çerçeveler doğrultusunda elde edilen verilere dayanarak bir materyal önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to enable preschool children to learn while having fun by recognizing animals while learning letters with alphabet cards adopting Montessori education model by applying augmented reality with tablet devices.Along with the process of preschool education that starts with the idea of the existence of the child, research has been carried out on the adaptation process of children to the environment after their existence. One of the techniques used in pre-school education, Montessori education was focused and an application limited to language development activities was designed by examining all the details of this education system. Montessori educational materials support children's sensory, mental, physical, daily life skills, language skills and math skills in the preschool period. The child can actively participate in the education process with materials based on learning by experimenting of his own free will. Sound, picture, text and interactive features of existing materials were analyzed and common points were determined. Based on the data obtained in line with these limiting frameworks, a material proposal is presented.