Kamu hizmetlerinin programa dayalı sunumu ve program bütçenin kamu yönetiminde uygulanabilirliği
Program-based delivery of public services and program budget applicability in public administration
- Tez No: 812479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KELEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Tarihsel süreç içinde Devletlerin vatandaşa sundukları hizmetlerin sayısı ve kapsamı sürekli artmıştır. Artan kamu hizmetleri kaynak ihtiyacını da artırmış, faaliyetlerin etkin ve ekonomik yürütülmesine yönelik kamu yönetiminde birçok yönetim anlayışı ve bütçe tekniği uygulanmıştır. Programa dayalı yönetim anlayışı da bu kapsamda ortaya çıkmış olup bu suretle kamu hizmetlerine daha fazla odaklanılarak istenilen amaçlara ulaşılması hedeflenmiştir. Kamu hizmetlerinin programlandırılması program bütçe sisteminin temel unsurunu oluşturmuş, yönetim ve mali süreçlerin en uygun şekilde uyumu sağlanarak kamu kaynaklarının daha etkin kullanılması amaçlanmıştır. Yapılacak tezle, yeni kamu yönetimi anlayışları çerçevesinde önem ve öncelik kazanan kamu hizmetlerinin etkili, ekonomik ve verimli sunumunu sağlamaya yönelik reform alanlarından biri olan program esaslı hizmet sunumlarının teorik ve uygulama altyapısı ortaya konulacak, kamu yönetiminde kullanılan program yönetiminin bileşenleri ve işleyişleri araştırılarak program yönetimi ve program bütçe aracılığıyla yönetim süreçlerinde ve kaynak kullanımında etkinliğin sağlanmasına yönelik öneriler ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
The number and scope of services offered by the governments to their citizens have increased consistently throughout history. Increasing public services have also increased the need for resources, and many management approaches and budget techniques have been implemented in public administration in order to carry out the activities in an efficient and economic manner. Within this scope, program-based management approach has emerged with the purpose of achieving the intended goals by focusing more on public services. The programming of public services has constituted the basic element of the program budget system, which aimed to make better use of public resources by ensuring the optimal harmony of management and financial operations. The theoretical and practical infrastructure of program-based service delivery, which is one of the reform areas to ensure the effective, economic, and efficient delivery of public services with growing importance and priority within the framework of new public administration approaches, will be revealed in this thesis. By researching the components and functioning of program management used in public administration, suggestions will be provided to ensure efficiency in management processes and resource use through program management and program budget.