Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi'ndeki Ayasofya Koleksiyonu'na ait Kitâbu'l-İlel ve Ma'rifeti'r Ricâl isimli yazma eserin konservasyonu
Conservation of the manuscript titled 'Kitâbu'l-Ilel Ve Ma'rifeti'r Ricâl' from the Ayasofya Collection at Suleymaniye Manuscript Library
- Tez No: 812493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TOZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Tarih, Fine Arts, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi Ayasofya Koleksiyonu'na ait 3380 envanter numaralı Kitâbu'l-ilel ve ma'rifeti'r ricâl isimli ve bilinen tek nüsha olan yazma eserin konservasyon uygulamaları tez çalışmasının konusunu oluşturmaktadır. Tez kapsamında yazma eserlerin tarihçesi, tanımı ve bölümleri açıklanarak, yazma eserlerde bozulmaya neden olan etkenler belirtilmiş ve çalışmaya konu olan eserin koleksiyonu, müellifi, eser içeriği hakkında bilgi verilmiştir. Çalışma kapsamında yapılan analizler, belgeleme formları, konservasyon uygulamaları ve eserin konservasyon öncesi-sonrası durumu yazılı ve görsel olarak açıklanmıştır. Bu çalışma ile yazma eserler alanında çalışacak araştırmacılara kaynak taramasında yardımcı olma, yazma eserlerde bozulmaya neden olan etkenlerden bahsederek örnek olarak ele alınan eserin konservasyon uygulamalarını gerçekleştirip okuyucuyla paylaşılması amaçlanmıştır. Eserin cilt ve metin bölümü konservasyon uygulamaları Türkiye Yazma Eserler Kurumu Kitap Şifahanesi ve Arşiv Dairesi Başkanlığı'nda yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The conservation practices of the manuscript numbered 3380, titled Kitâbu'l-ilel ve ma'rifeti'r ricâl, which belongs to the Ayasofya Collection of the Süleymaniye Manuscript Library and is known as the only existing copy, form the subject of the thesis study. Within the scope of the thesis, the history, description, and sections of the manuscript are explained. The factors causing deterioration in manuscripts are identified, and information is provided about the collection, author, and content of the manuscript under study. The analyses, documentation forms, conservation practices, and the pre- and post-conservation condition of the manuscript are described in written and visual forms. This study aims to assist researchers working in the field of manuscripts by providing support in source scanning, discussing the factors causing deterioration in manuscripts, and sharing the conservation practices of the specific manuscript taken as an example. The conservation practices of the binding and text sections of the manuscript were carried out at the Book Hospital and Archive Directorate of the Türkiye Manuscripts Institution.