Hukuk yargılamasında tanığın dinlenme şekli
Hearing a witness in civil trials
  1. Tez No: 812499
  2. Yazar: ELİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dava konusu vakıaların her zaman belge ile ispatının mümkün olmaması tanık delilini ispat bakımından vazgeçilmez kılmaktadır. Ancak tanığın taraflar ile arasındaki şahsi ilişkiler nedeniyle doğru beyanda bulunmama ya da vakıalara yalnızca bir tarafın gözünden bakma eğiliminde olması, aynı vakıayı gören birden fazla kişinin aynı olaydan farklı çıkarımlarda bulunması, tanık beyanının delil değerini düşürmektedir. Tanık delilinin yalnız sözlü beyandan ibaret olduğu göz önüne alındığında, tanığın söylediklerinin doğru olup olmadığının kesin olarak tespiti de mümkün olmadığından Kanun koyucu tanığın doğru beyanda bulunmasını temin için katı kurallar koymuştur. Bu kapsamda özellikle usûl ekonomisi ilkesi çerçevesinde, tanık listesi verilmesinden tanığın beyanının alınmasına kadar tanık delilinin toplanması belirli usûl kurallarına bağlanmıştır. Yargı kararlarında da tanık beyanının delil değeri nedeniyle usûlüne uygun ikmal edilmesinin önemine vurgu yapıldığı görülmektedir. Gelinen aşamada yapılan yeni düzenlemelerle de tanık dinleme usûlüne ilişkin kurallar pekiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that it is not always possible to prove the facts of the case with documents makes the witness evidence indispensable in terms of proof. However, it is undoubtedly that, there are some reasons to reduce the evidentiary value of the witness statement as compared to proof based on documents such as non-objective statement tendency of witness or difference between inference of witnesses that confront with same case. Futhermore, because of the fact that witness evidence is only supported by oral statement, the legislator is obliged set strict rules to ensure correct statement of witness statement. Especially within the scope of procedural economy principle, the collection of witness evidence, from the submission of the witness list to the receipt of the witness statement, is regulated with strict procedural rules. Hence, the importance of strict following of procedural rules regarding the witness evidence could be clearly seen in judicial decisions owing to its evidential value Rules regarding the witness hearing procedure have been reinforced with current regulations.