Türkiye'ye Eski Sovyetler Birliği ülkelerinden göç etmiş ev hizmetlerinde çalışan yaşlı göçmen kadınlar
Older migrant women working in domestic services who migrated to Turkey from the Countries of the Former Soviet Union
  1. Tez No: 812498
  2. Yazar: AYŞENUR ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CANATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada, Eski Sovyetler Birliği ülkelerinden göç etmiş, Türkiye'de ev hizmetlerinde çalışan yaşlı kadın göçmenlerin, yaşam seyri içinde şekillenen deneyimlerinin göçle birlikte yaşlılık dönemine olan etkileri incelenmektedir. Öncelikle yaşlı göçmenlerin yaşam seyri boyunca deneyimledikleri yapısal koşullardan göç etmeye karar verme sürecine odaklanılmış, sonrasında göçle birlikte değişen yaşam şartlarının yaşlılık deneyimine nasıl şekil verdiğini anlamak hedeflenmiştir. Bu araştırmada, nitel yöntem kullanılarak, yarı yapılandırılmış mülakat formuyla, Eski Sovyetler Birliği ülkelerinden göç etmiş 60 yaş üstü, Türkiye'de ev hizmetlerinde yaşlı ve çocuk bakımı işerinde çalışan 28 yaşlı kadın göçmenle derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yaşam seyri boyunca deneyimlenen avantaj ve dezavantajların, sosyal, ekonomik ve siyasi koşulların bireylerin yaşlanma deneyimini etkilediği, bu koşulların etkisiyle göç eden yaşlı bireylerin göçle birlikte kırılganlaştıkları sonucuna varılmıştır. Yaşlılık dönemiyle ilgili kronolojik yaşa vurgu yaparak yapılan, yaşlıların yaşamdan geri çekildikleri, bakıma muhtaç olduklarına yönelik algının yanlış olduğu, bu örnekte görüşülen yaşlı göçmenlerin yaşlı bireyler olarak ailelerinin sorumluluğunu üstlenen özerk bireyler oldukları ve yaşamdan geri çekilmedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research examines the impact of migration on older female migrants from the countries of the former Soviet Union (FSU) who are employed in domestic services in Turkey, with a focus on their life course. The study firstly examines the structural conditions experienced by older migrants throughout their life course, leading up to the decision to migrate. It then seeks to understand how the changing living conditions resulting from migration shape the experience of ageing. Using a qualitative methodology, in-depth interviews based on a semi-structured interview guide were conducted with 28 migrants aged 60 and above from ESB countries working in elderly and child care services in Turkey. The findings suggest that the advantages and disadvantages experienced throughout the life course, as well as the socio-economic and political circumstances, influence the ageing experience of individuals and make migrant olders more susceptible to the vulnerabilities associated with these conditions. By emphasising the chronological aspect of age in relation to the later stages of life, this study challenges the fallacy that older people withdraw from life and become dependent. It emphasises that the older migrants interviewed in this study are autonomous individuals who take responsibility for caring for their families and maintain active participation in life.