Bilgi teknolojilerinin dijital pazarlamadaki etkisi
The impact of information technologies on digital marketing
- Tez No: 812549
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN HAKAN ÜNDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Dijital Pazarlama ile işletmelerin pazarlarda kalıcı başarılar sağlanmasında ve rekabet yarışında her zaman önceliği elinde bulundurmasındaki önemli kavramları ifade etmektedir. Bu kavramlar geçmişten günümüze kadar önemli aşamalar geçirmiştir. Bilgi Teknolojileri sistemlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte kapsama ve iletişim süreci hızlanmaktadır. Teknoloji ve internetin gelişmesiyle beraber insanların rahatça alışveriş yapabilmeleri için Dijital Pazarlama kavramı ortaya çıkmıştır. İletişimin ve sosyal medya faktörünün gelişmesiyle birlikte internet, sosyal medya ve uzaktan alışveriş kavramı bu hizmeti yoğun olarak kullanan genç kitle için hayatın vazgeçilmez bir gerekliliği haline gelmiştir. İnternetin hızı arttıkça kullanıcı sayısı da artmış, bilgi alışverişi ve erişimi kolaylaşmıştır. Dijital Pazarlama ve Bilgi Teknolojileri arasında doğal bir döngüsel ilişki vardır. Dijital Pazarlama araştırması, teknoloji gelişiminin yayılmasına yol açacaktır. Ancak teknolojiyi geliştirme, pazarlamanın daha uygun koşullar altında gerçekleşmesini sağlayarak pazarlama alanının gelişimini hızlandırabilir. Bilgisayarlar ve sundukları olanaklar her geçen gün daha da büyüdükçe, yalnızca mevcut pazarlama yöntemlerini etkinleştirmekle kalmaz, aynı zamanda daha önce imkansız olanı etkinleştirir ve insanlara bunu yapmanın yeni yollarını sunmaktadır. Pazarlama sektörü bu gelişmelerle beraber, geleneksel yöntemleri dijitale entegre etmeye başlamıştır. Dijital Pazarlama kavramı toplumun yeni bir sektörü haline gelmiştir. İnternet kullanımı bilgisayarlardan tabletlere ve akıllı telefonlara geçtiğinden, geleneksel pazarlamanın da dijitalleşmesi gerekiyordu. Bu gereklilik, pazarlamacıların hedef kitlesine daha hızlı ulaşmasını sağlamaktadır. Dijital Pazarlama, standart alışveriş alışkanlıklarının İnternet ortamına taşınmasıyla da kendini kanıtlamıştır. Satın alma alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte İnternet vasıtasıyla kolay ve hızlı alışveriş yapmak mümkün hale gelmiştir. E-ticaret kullanımının artmasıyla birlikte çevrimiçi alışveriş siteleri, sosyal medya kanallarındaki dijital kampanyalarda daha etkin olmayı, marka sadakati oluşturmayı ve müşterileri web sitelerinden alışveriş yapmaya yönlendirmeyi amaç haline getirmiştir. Bu değişiklik, hedef kitleye daha hızlı ulaşmayı mümkün kılmaktadır. Ayrıca standart alışveriş alışkanlıklarını internet ortamına etkin bir şekilde aktarmıştır. Satın alma alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte internet ortamında rahat ve hızlı alışveriş yapma imkanı ortaya çıkmıştır. E-ticaret kullanımının artmasıyla birlikte online alışveriş siteleri, marka sadakati oluşturmak ve müşterileri web sitelerinden alışveriş yapmaya yönlendirmek için sosyal medya kanallarında etkili Dijital Pazarlama kampanyaları yürütmeyi tercih etmiştir. Bu bağlamda sosyal medyadaki hareketlilik önemlidir. Bu Çalışma, şirketlerin Bilgi Teknolojisi çağında ortaya çıkan değişikliklere uyum sağlama zorunlulukları karşısında ne yapmaları gerektiği konusunu ele alıyor. Dijital Pazarlamanın ortaya çıkışı ve tarihsel gelişimi anlatılırken günümüzde teknolojinin şirketler için önemine değinilmiştir. Bu çalışmanın amacı, şirketlere Dijital Pazarlama açısından kavramsal sorunları çözme ve ülke ekonomisinin katalizörü olma misyonunda rehberlik etmektir. Bu doğrultuda Bilgi Teknolojilerinin gelişimi, geleneksel pazarlamadan Dijital Pazarlama'ya geçiş süreci ve Dijital Pazarlama yöntemleri anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study expresses the important concepts of Digital Marketing and the fact that businesses always have priority in ensuring permanent success in the Sundays and in the competition race. These concepts have undergone important stages from the past to the present. With the emergence of Information Technology systems, the coverage and communication process is accelerating. With the development of technology and the Internet, the concept of digital marketing has emerged in order for people to shop comfortably. With the development of communication and the social media factor, the concept of internet, social media and remote shopping has become an indispensable necessity of life for the young people who use this service intensively. As the speed of the Internet has increased, the number of users has also increased, and information exchange and access have become easier. There is a natural cyclical relationship Decoupled between Digital Marketing and Information Technologies; Marketing research will lead to the spread of technology development, but technology development can accelerate the development of the marketing field by ensuring that marketing takes place under more favorable conditions. As computers and the possibilities they offer grow more and more every day, they are not only enabling existing marketing methods, but also enabling what was previously impossible and offering people new ways to do it. With these developments, the marketing sector has started to integrate traditional methods into digital. The concept of digital marketing has become a new sector of society. Since the use of the Internet has shifted from computers to tablets and smartphones, the use of the Internet has required the digitalization of marketing. This requirement allows marketers to reach their target audience faster. Digital marketing has also proven itself by transferring standard shopping habits to the Internet environment. With the change of purchasing habits, it has become possible to make easy and fast shopping via the Internet. With the increasing use of e-commerce, online shopping sites have made it their goal to be more effective in digital campaigns on social media channels, to create brand loyalty and to direct customers to shop from websites. This change makes it possible to reach the target audience faster. In addition, he has effectively transferred his standard shopping habits to the Internet environment. With the change of purchasing habits, the opportunity to make comfortable and fast shopping on the Internet has emerged. With the increasing use of e-commerce, online shopping sites have preferred to conduct effective Digital Marketing campaigns on social media channels to create brand loyalty and direct customers to shop from their websites. In this context, the mobility in social media is important. The study addresses the issue of what companies should do in the face of their obligations to adapt to the changes that are emerging in the information technology era. While explaining the emergence and historical development of digital marketing, the importance of technology for companies today has been mentioned. The aim of this study is to guide companies in their mission to solve problems conceptually from the point of view of digital marketing and to become a catalyst of the country's economy. In this direction, the development of Information Technologies, the transition process from traditional marketing to Digital Marketing and Digital Marketing methods are explained.