Geometrik (çarpımsal) sayısal analizde bağ (spline) ara değer bulma yöntemi
Spline interpolation method in geometric (multiplicative) numerical analysis
- Tez No: 812552
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU DEDETÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak Newtonyen olmayan analizlerden geometrik analizin temel tanım ve kavramları verilmiştir. Daha sonra bir geometrik fonksiyonun bir noktadaki geometrik türevleri klasik türevler ile ardışık olarak hesaplanmıştır. Ayrıca bir noktadaki geometrik türevlerin Faà di Bruno formülü yardımıyla klasik türevler ile hesabı verilmiştir. Tezin asıl konusu geometrik sayısal analiz için verilen geometrik bağ ara değer bulma yöntemidir. Sırasıyla sıfırıncı derece geometrik bağ ara değerleme, doğrusal geometrik bağ ara değerleme, kübik geometrik bağ ara değerleme tanıtılmıştır. Ayrıca doğal kübik geometrik bağ ara değerleme probleminin çözümümün varlığı, tekliği ile çözüm yöntemi incelenmiştir. Son olarak kübik geometrik bağ ara değerlemenin bir uygulaması verilmiştir. Bu uygulamada verilen problemin de çözümümün varlığı, tekliği ile çözüm yöntemi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, the basic definitions and concepts of geometric analysis, which is one of the non-Newtonian analyses, are given. Then, the geometric derivatives of a geometric function at a point are calculated successively with classical derivatives. In addition, the geometrical derivatives at a point were calculated with the help of the Faà di Bruno formula with classical derivatives. The main subject of the thesis is the geometric spline interpolation method for geometric numerical analysis. Zero-order geometric spline interpolation, linear geometric spline interpolation, cubic geometric spline interpolation are introduced, respectively. In addition, the existence and uniqueness of the solution of the natural cubic geometric spline interpolation problem and the solution method are examined. Finally, an application of cubic geometric spline interpolation is given. The existence and uniqueness of the solution of the problem given in the application and the solution method are examined.