Termınologıa anatomıca'da yer alan sinir sistemi ve duyu organları ile ilgili terimlerdeki sıfatların incelenmesi
Investigation of the adjustments in terminologia anatomica,in terms related to the nervous system and sense organs
  1. Tez No: 812560
  2. Yazar: MÜCAHİT AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL IRMAK SAPMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tıbbi bilimler ve anatomide terminolojinin etkili ve doğru şekilde kullanılması bilim insanları arasında sağlıklı iletişim kurulabilmesi için çok önemlidir. Ülkemizde hem tıbbi hem de anatomik terminoloji üzerine yapılan bilimsel çalışmaların sayıca az olması sebebiyle bu alanda var olan bilgi birikiminin arttırılabilmesine yardımcı olmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışmada Thieme tarafından 1998 yılında yayımlanmış olan Terminologia Anatomica kullanılmıştır. Sinir sistemi ve duyu organları ile ilgili toplam 2431 terim incelenmiş ve bu terimleri içerisinde yer alan toplam 625 farklı sıfat köken, derece ve şekil bakımından değerlendirilerek sınıflara ayrılmıştır. Sinir sistemi başlığı altında yer alan 1924 terimin içerisinde toplam 492 farklı sıfat yer almıştır. Sıfatların tekrar sayıları ile birlikte sinir sistemi içerisinde toplam 2279 sıfat yer almıştır. Sinir sistemi terimleri içerisinde 386 Latince kökenli, 60 Grekçe kökenli ve 46 hem Latince hem de Grekçe'den köken almış sıfat mevcuttur. Ayrıca 177 üç şekilli, 304 iki şekilli ve 11 tek şekilli sıfat ile 483 gradus positivus, 6 gradus comparativus, 3 gradus superlativus sıfat bulunmaktadır. Duyu organları başlığı altındaki 507 terim içerisinde 133 farklı sıfat bulunmaktadır. Bu sıfatların tekrar sayıları ile birlikte duyu organları terimleri içerisinde toplam 474 sıfat yer almıştır. Duyu organları terimleri içerisinde 107 Latince kökenli, 17 Grekçe kökenli ve 9 hem Latince hem de Grekçe'den köken almış sıfat mevcuttur. Bu sıfatlar içerisinde 53 üç şekilli, 78 iki şekilli ve 2 tek şekilli sıfat ile 126 gradus positivus, 6 gradus comparativus, 1 gradus superlativus sıfat bulunmaktadır. İki farklı bölüm içerisinde bulunan toplam sıfat sayısı 625 olarak bulunmuştur. İncelemiş olduğumuz her iki bölüm içerisinde tekrar sayıları ile birlikte toplam 2753 sıfat mevcuttur. Bu çalışma neticesinde elde ettiğimiz veriler, sıfatların terminoloji içerisindeki köken, derece, şekil bakımından dağılımlarını ve özelliklerini ortaya koymuştur. Çalışmamızda anatomik ve tıbbi terminolojinin gelişimine katkıda bulunmak, ayrıca anatomi dersinin öğrenciler için daha anlaşılır ve akılda kalıcı olmasına yardımcı olmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The effective and correct use of terminology in medical sciences and anatomy is very important for a healthy communication between scientists. Since the number of scientific studies on both medical and anatomical terminology is low in our country, this study was conducted to help incase in knowledge in this field. Terminologia Anatomica, published by Thieme in 1998, was used in our study. A total of 2431 terms related to the nervous system and sense organs were examined, and a total of 626 different adjectives included in these terms were evaluated in terms of origin, degree and shape and classified into classes. There are 492 different adjectives in 1924 terms under the title of nervous system. Along with the repetitions of these adjectives, a total of 2279 adjectives took place in the nervous system. Among the nervous system terms, there are 386 terms of Latin origin, 60 of Greek origin, and 46 terms of both Latin and Greek origin adjectives. In addition, there are 177 three-shaped, 304 two-shaped and 11 single-shaped adjectives and 483 positive degree, 6 comparative degree, 3 superlative degree adjectives. There are 133 different adjectives among 507 terms under the heading of sense organs. Along with the repetitions of these adjectives, a total of 474 adjectives were included in the sense organs terms. In terms of sense organs, there are 107 terms of Latin origin, 17 of Greek origin, and 9 of both Latin and Greek terms. Among these adjectives, there are 53 three-shaped, 78 two-shaped and 2 single-shaped adjectives and also 126 positive degree, 6 comparative degree, 1 superlative degree. The total number of adjectives in two different sections was found to be 626. There are a total of 2753 adjectives with the number of repetitions in both sections that we have examined. The data we obtained as a result of this study revealed the distribution and characteristics of adjectives in terms of origin, degree and shape in terminology. In our study, it is aimed to contribute to the development of anatomical and medical terminology, and also to help the anatomy study to be more understandable and memorable for students.