Arapça öğretim programlarında yer alan modern öğretim yöntemleri ile ilgili yaşanan sorunlar hakkında Arapça öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi (Şam öğrneği)
Examination of the opinions of Arabic teachers on the problems related to modern teaching methods in Arabic teaching programs (Damascus example)
  1. Tez No: 812575
  2. Yazar: DRVISH HASAN DRVISH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Amaç: Bu araştırma; Arapça öğretmenlerinin ortaöğretim düzeyindeki öğrencilere modern öğretim yöntemlerini kullanarak Arapça dersindeki konuları anlatırken karşılaştıkları zorlukları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırma betimsel analiz tekniği kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Araştırmaya ilişkin verilerin elde edilebilmesi amacıyla çalışmacı tarafından“Okul Organizasyonuna İlişkin Zorluklar”,“Öğretmenle İlgili Zorluklar”, Müfredat ve Öğreniciyle İlgili Zorluklar“ ve ”Öğretim Yöntemlerinin Doğasıyla İlgili Zorluklar" şeklinde toplamda 29 madde ve dört boyutlu olarak hazırlanan beşli likert tipi anket formu öğretmenlere uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS isatistik tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmacının geliştirdiği anket formu hakem komitesi tarafından değerlendirilmiş ve uygun görülmüştür. Sonuç: Anketten elde edilen bulgulara göre; ortaöğretim düzeyindeki okullarda, öğretmenlerin modern öğretim yöntemlerini kullanmalarını en çok zorlaştıran etken okullardaki altyapının müsâit olmamasıdır.Daha sonra sırasıyla; Öğretmenle ilgili zorluklar, öğretim yöntemlerinin doğası ile ilgili zorluklar ve müfredat ve öğrenciyle ilgili zorluklar, öğretmenlerin isteksizliğine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: ; It aims to determine the difficulties Arabic language teachers face when teaching Arabic language subjects by using modern teaching methods Method: The research was done by using descriptive analysis technique. Findings: The research was done by using descriptive analysis technique. In order to obtain the data related to the research, a total of 29 items and a five-dimensional Likert type questionnaire form which was prepared by a total of 29 items as 29 Difficulties related to School Organization Yöntem, Yöntem Difficulties related to school organization Mü, Mü Challenges related to Curriculum and Learner luk and "Challenges related to the nature of teaching methods ilişkin were The data were analyzed by using SPSS statistical technique. The questionnaire form developed by the researcher was evaluated and approved by the referee committee. Result: . According to the findings obtained from the survey; It has been determined that the use of modern teaching methods at the level of secondary education causes the unwillingness of teachers in the dimension of difficulties related to school organization. Then, respectively; Difficulties related to teacher, difficulties related to the nature of teaching methods and difficulties related to curriculum and student lead to teachers' unwillingness