Kişiler arası duygu düzenlemenin yaygın anksiyete bozukluğu ve depresyona etkisinde psikolojik sağlamlığın düzenleyici rolü
The moderator role of psychlogical resilience in the effect of interpersonal emotion regulation on generalized anxiety disorder and depression
  1. Tez No: 812580
  2. Yazar: BELGİN ÇAMURCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada kişiler arası duygu düzenleme stratejileri ile yaygın anksiyete bozukluğu, depresyon ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişki araştırılmış daha sonrasında da kişiler arası duygu düzenlemenin yaygın anksiyete bozukluğu ve depresyona etkisinde psikolojik sağlamlığın düzenleyici rolü incelenmiştir. Çalışmaya 20-45 yaş aralığında 331 kişi dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Kişiler Arası Duygu Düzenleme Ölçeği, Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 Testi, Hasta Sağlık Anketi-9, Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği-21 kullanılmıştır. Verilerin analizi, SPSS 26.0 ile yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, kişiler arası duygu düzenleme ölçeği alt boyutlarından sosyal model alma, olumlu duyguları artırma cinsiyet bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Kişiler arası duygu düzenleme ölçeği alt boyutlarından bakış açısı edinme yaş bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Kişiler arası duygu düzenleme ölçeğinin sosyal model alma ve olumlu duyguları artırma alt boyutları, katılımcıların eğitim düzeyi bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Kişiler arası duygu düzenleme alt boyutlarından yatıştırılma ile yaygın anksiyete bozukluğu arasında pozitif; sosyal model alma ve olumlu duyguları artırma ile depresyon arasında negatif; kişiler arası duygu düzenleme toplam puanı ile psikolojik sağlamlık toplam puanı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Kişiler arası duygu düzenlemenin yaygın anksiyete bozukluğu ve depresyona etkisinde psikolojik sağlamlığın düzenleyici rolü bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between interpersonal emotion regulation strategies and generalized anxiety disorder, depression and psychological resilience was investigated, and then the moderator role of psychological resilience in the effect of interpersonal emotion regulation on generalized anxiety disorder and depression was investigated.331 people between the ages of 20-45 were included in the study. Demographic Information Form, Interpersonal Emotion Regulation Scale, Generalized Anxiety Disorder-7 Test, Patient Health Questionnaire-9, and Adult Resilience Scale-21 were used as data collection tools. Data analysis was done with SPSS 26.0. According to the results of the research, taking a social model and and enhancing positive affect the sub-dimensions of the interpersonal emotion regulation scale and, there are statistically significant differences in terms of gender. Perspective-taking, one of the sub-dimensions of the interpersonal emotion regulation scale, shows a statistically significant difference in terms of age. Social modeling and enhancing positive affect sub-dimensions of the interpersonal emotion regulation scale show statistically significant differences in terms of the education level of the participants There was a positive correlation between the sub-dimensions of interpersonal emotion regulation, shooting, and generalized anxiety disorder; a negative correlation between depression and social modeling and enhancing positive emotions; ıt has been observed that there is a positive relationship between the total score of interpersonal emotion regulation and the total score of psychological resilience. Psychological resilience does not have a moderating role in the effect of interpersonal emotion regulation on generalized anxiety disorder and depression.