Nuaym b. Hammâd ve Kitâbu'l-Fiten'i
Nuʿaym ibn Hammad and his Kitap al-Fitan
- Tez No: 812579
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ERUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın amacı İslam tarihinde önemli bir şahsiyet olan Nuʿaym b. Ḥammâd'ın hayatı, kişiliği ve rivayetçiliği üzerine bilgi sunmak ve özellikle Nuʿaym b. Ḥammâd'ın yazdığı Kitâbu'l-Fiten adlı eserinin özelliklerini ele almaktır. Birinci bölümde Nuʿaym b. Ḥammâd'ın yaşadığı dönem, doğumu, akidesi, mihnesi, idarecilerle ilişkisi, hapishane günleri ve vefatı gibi hayatının çeşitli yönleri incelendi. İkinci bölümde Nuʿaym b. Ḥammâd'ın rivayetçilik faaliyetleri, hocaları, öğrencileri, ilim yolculukları ve eserleri hakkında bilgi verildi. Ayrıca onun ilk müsned türü eseri yazan kişi oluşu hakkında değerlendirmeler yapıldı. Üçüncü bölümde ise Kitâbu'l-Fiten adlı eserin yazılma sebepleri, nüshaları, baskıları, yazılma sebebi, ismi hakkındaki kullanımları, içeriği ve tarih veren rivayetlerinin değeri üzerinde duruldu. Erken döneme odaklanan bu şahıs merkezli çalışmalar aynı zamanda ilerleyen tarihlerde hadis ilmi açısından yapılacak çalışmalar açısından da önemlidir. Zira tasnif döneminin altın çağına ulaşmadan önceki bu çalışmalar birbirini tamamlar niteliktedir. Bu doğrultuda bir hadis aliminin hayatının, hocalarının, öğrencilerinin, eserlerinin ve rivayetçiliğinin incelenmesi onun hadis ilmi üzerindeki etkisini anlamak ve doğru anlaşılmasına yardımcı olmak için önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to provide information about Nuʿaym b. Hammād, an important figure in Islamic history, focusing on his life, personality, and activities as a narrator, with a particular emphasis on his book Kitābu'l-Fiten. In the first section, various aspects of Nuʿaym b. Hammād's life are examined, such as the period he lived in, his birth, his beliefs, his relationship with rulers, his time in prison, and his death. The second section provides information about Nuʿaym b. Hammād's activities as a narrator, his teachers, his students, his scholarly journeys, and his works. Additionally, an assessment is made regarding his role as the first author to compile a book in the genre of musnad. The third section focuses on Kitābu'l-Fiten, discussing the reasons for its writing, its manuscripts, editions, the significance of its title, its contents, and the value of the narrations it provides with historical context. These early period-centered studies are also important for future research in the field of hadith sciences. They complement each other as they shed light on the period before the golden age of hadith classification. Therefore, examining the life of a hadith scholar, his teachers, his students, his works, and his activities as a narrator is crucial for understanding his impact on the field of hadith and assisting in its accurate interpretation.