Kentlerde iklim değişikliğine uyum çerçevesinde yeşil altyapı uygulamaları: Avrupa ve Türkiye yeşil başkentlerinin irdelenmesi
Green infrastructure applications in the framework of adaptation to climate change in cities: An examination of European and Turkish green capitals
- Tez No: 812607
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÖZTÜRK KURTASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son zamanlarda yeryüzünde ani ve beklenmedik hava olayları yaşanmaktadır. Kentler bu durumu daha çok yaşanmaktadır. Bunun en büyük sebebi iklim değişikliğidir. İklim değişikliği, Kentin sağlığını olumsuz bir şekilde tehdit etmekle birlikte kentlerin ısı adası etkisinin artmasına, hava kirliliğine, sıcak hava dalgalarına, su kıtlığının yaşanmasına, yağış rejiminin değişmesine, kurak gün sayısının artmasına, yağmur sularının kentlerin yoğun yaşanan bölgelerinde sel ya da taşkınlara neden olmasına sebebiyet vermektedir. Kentlerin gri altyapı yoğunluğunun fazla olması iklim değişikliği etkilerine karşı daha kırılgan bir duruma getirmektedir. İklim değişikliğinin sebebiyet verdiği ani ve beklenmedik hava olaylarının şehir içerisinde afetlerin artış gösterdiği olumsuz etkilerini en aza indirmek ve kentleri bu etkilere dirençli hale getirmek, ekosistemlerin sağladığı yararları muhafaza edip koruyarak veya arttırmakla mümkün olacaktır. Yeşil altyapı yaklaşımının kente sağladığı faydalar iklim değişikliğinin etkilerini azaltmada önemli bir rol oynamaktadır. Yeşil altyapı yaklaşımının mekânsal planlamaya yeşil altyapı çalışmalarının dahil edilmesi, kentlerin risk altında olan bölgelerinde ekosistem hizmetlerini iyileştirerek ve yeşil alanlardan sağlanan kent ekosisteminin iyileştirilmesine yönelik mantıklı çözüm noktalarının geliştirilmesi; kentin iklim değişikliğinin negatif etkilerine karşı uyumlu ve dayanıklı hale gelmesinde katkılar sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı; yeşil altyapının iklim değişikliğine uyum çerçevesindeki işlevleri ve uygulamaları irdelenmiş olup, Avrupa ve Türkiye yeşil başkentleri iklim değişikliğine uyum çerçevesinde yapılan uygulamalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There have been sudden and unexpected weather events on earth recently. Cities are experiencing this situation more. The biggest reason for this is climate change. While climate change threatens the health of the city in a negative way, it causes the heat island effect of the cities to increase, air pollution, heat waves, water shortages, changes in the precipitation regime, an increase in the number of dry days, and the rain water causes floods or floods in the densely populated areas of the cities. gives. The high density of gray infrastructure in cities makes them more vulnerable to the effects of climate change. It will be possible to minimize the negative effects of sudden and unexpected weather events caused by climate change, in which disasters increase in the city, and to make cities resistant to these effects, by preserving, protecting or increasing the benefits provided by ecosystems. The benefits of the green infrastructure approach to the city play an important role in reducing the effects of climate change. The inclusion of green infrastructure in spatial planning of the green infrastructure approach, improving the ecosystem services in the at-risk areas of the cities and developing logical solution points for the improvement of the urban ecosystem provided by green areas; It will contribute to making the city adaptable and resilient to the negative effects of climate change. The aim of this study; The functions and applications of green infrastructure within the framework of adaptation to climate change have been examined, and the applications made within the framework of adaptation to climate change in the green capitals of Europe and Turkey have been examined.