Hindistan ve Pakistan'da Türk mimari izleri
A study of Turk architecture in İndia and Pakistan
  1. Tez No: 812621
  2. Yazar: ZEYNEP CEVAHİREFENDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA SURİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada, tarihleri boyunca yayılımcı bir politika izlemiş ve gittikleri yerlere kültürlerini de taşımış olan Türklerin Hint Yarımadasında bıraktığı mimari izler araştırılmıştır. Hint Yarımadası, Türklerin Orta Asya'dan göç ederek yerleştiği ve yaklaşık 700 yıl hüküm sürdüğü bölgedir. Türkler, Burada çok fazla hizmete imza atmış ve yeni yaşam alanları oluşturmuşlardır. İki kültürün birleşmesi ile yeni bir mimari dil ortaya çıkmıştır. Türk hükümdarlar, imar çalışmalarına önem vermiş, ülkenin en ıssız bölgelerine dahi kervansaray, bahçe, han ve mescit gibi yapılar yaptırarak şehirleşmeyi teşvik etmişlerdir. Türkler, bu üslup ile Hint Yarımadasında çok sayıda mimari eser bırakmıştır. Yapıların çoğu UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve Tac Mahal gibi bölgeye değer kazandıran eserlerdir. Bu çalışmada; Orta Asya'dan Güney Asya bölgesine inen Türklerin bölgede kurduğu devletler, bıraktığı mimari eserler; işlevi, dönüşümü, yapım teknikleri, ve bölge şartlarına göre yapılmış koruma ve restorasyon çalışmaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the architecture left by the Turks, who followed an expansionist policy throughout their history and carried their culture to the places they went, were investigated. The Indian Peninsula is the region where the Turks migrated from Central Asia and settled for 700 years. Turks have done a lot of service here and created new living spaces. With the merging of the two cultures, a new architectural language has emerged. Turkish rulers gave importance to construction works and encouraged urbanization by having buildings such as caravanserais, gardens, inns and mosques built even in the most desolate regions of the country. Turks left many architectural works in the Indian Peninsula. Most of the structures are on the UNESCO World Heritage List and add value to the region, such as the Taj Mahal. In this study; In the context of conservation and restoration, the states established by the Turks who descended from Central Asia to the South Asian region, the architectural artifacts they left, the construction techniques, and the conservation and restoration works made according to the regional conditions were examined.