Türkiye'deki illerin havadaki partiküler madde ve kükürt dioksit değerlerine göre kümeleme analizi ile sınıflandırılması
Classification of provinces in turkey according to the air conditional particulate and sulfur dioxide values by clustering analysis
  1. Tez No: 812620
  2. Yazar: TAMER SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hava kalitesi olumsuz olarak genellikle insan kaynaklı ısınma, sanayi ve ulaşımdan kaynaklanmaktadır. Bunların dışında çarpık kentleşme, bina ve nüfus yoğunluğu, yağış, rüzgâr, sıcaklık, nem gibi meteorolojik gibi diğer etkenler de hava kalitesinin azalmasına katkıda bulunmaktadır. Türkiye'deki illerin hava kalitesinin ölçülmesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı ülke genelinde 360 adet hava izleme istasyonu verileri kullanılmaktadır. Partiküler Madde; doğal ve antropojenik faaliyetler sonucu havada askıda bulunan partiküllerin çeşitli ve kompleks karışımıdır. Partiküler maddenin esas kaynakları fabrikalar, enerji tesisleri, yakma tesisleri, inşaat faaliyetleri, yangınlar ve rüzgârdır. Kükürt Dioksit; ana kaynağı yağ, kömür ve linyitin yakılmasıdır. Kükürt Dioksit parametresi sırası ile ısınma, sanayi ve trafik bölgeleri ile oluşan bir kirleticidir. Çalışmada veri madenciliği yöntemlerinden biri olan kümeleme analizi yapılmıştır. Kümeleme analizinde 2016-2022 yılına ait veriler kullanılarak illere ait hava izleme istasyonlarından elde edilen yıllık ortalama PM10 ve SO2 değerleri kullanılarak kümelenmiştir. Kümeleme yöntemlerinden hiyerarşik kümeleme yöntemi olan Ward Yöntemi ile uzaklık ölçüsü olarak da Öklid uzaklığı kullanılmıştır. Yıllara göre her yıl 6 küme oluşmuştur. İlgili analizlerin yapılmasında R programı kullanılmıştır. Çalışmada her il için farklı yıllardaki yağış miktarı, rüzgar seviyesi, sıcaklık, nem gibi hava kalitesini etkileyen parametreleri kontrol etme imkanı bulunmamaktadır. Bu durum çalışmanın kısıtlılığı olarak değerlendirilebilir. Fakat çalışmamız illerin genel durumunu yansıtmak, bütünü görmek adına değerlidir. Benzer hava kirliliğine sahip iller tespit edilmiştir. Yıldan yıla oluşan kümeler farklılık göstermiştir. Bu farklılıkların oluşmasında nüfus, sanayi tesisi, araç sayısı, inşaat alanları gibi değişkenlerin kirletici etkisi irdelenmiştir. Elde edilen analiz sonuçları çalışmamız içerisinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Negative air quality is generally caused by human-induced heating, industry and transportation. Apart from these, other factors such as unplanned urbanization, building and population density, precipitation, wind, temperature and humidity also contribute to the decrease in air quality. Data from 360 air monitoring stations, affiliated with the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change, are used to measure the air quality of provinces in Turkey. Particulate Matter is a diverse and complex mixture of particles suspended in the air as a result of natural and anthropogenic activities. The main sources of particulate matter are factories, power plants, incinerators, construction activities, fires and wind. Main source of the sulfur dioxideis the burning of oil, coal and lignite. Sulfur Dioxide parameter is a pollutant formed by heating, industrial and traffic zones, respectively. Cluster analysis, which is one of the data mining methods, was used in the study. Ward's method, which is a hierarchical clustering method, and Euclidean distance were used as a distance measure. According to the years, 6 clusters were formed each year. The R program was used for the related analysis. In the study, it is not possible to control the parameters affecting the air quality such as precipitation amount, wind level, temperature, humidity in different years for each province. This situation can be considered as a limitation of the study. However, our study is valuable in terms of reflecting the general situation of the provinces and seeing the whole. Cities with similar air pollution have been identified. The clusters formed from year to year differed the polluting effect of variables such as population, industrial facility, number of vehicles and construction areas in the formation of these differences has been examined. The analysis results obtained were evaluated in our study.