Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi biyoloji bölümü herbaryumunun kurulması üzerine bir çalışma
A study on the establishment of biology department herbarium Hatay Mustafa Kemal University
  1. Tez No: 812624
  2. Yazar: SİNEM ATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İLÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'ndebulunan Herbaryumun düzenlenmesi ile ilgilidir. Toplanmış , kurutulmuş ve herbaryum kartonlarına yapıştırılmış bitkilerin familyalarına göre adlandırılan herbaryum dolaplarına yerleştirilmesi ve listelenmesi çalışması amaçlanmıştır. Herbaryum tekniklerine göre kurutulmuş örnekler açık tohumlu, kapalı tohumlu, çift çenekli (çok çenekli) ve tek çenekli gruplarına göre ayrılmıştır. Ayrılan gruplar kendi içlerinde alfabetik olarak familya ve cinslerine göre tasnif edilmiştir. Tasnif edilen örnekler etiketlenerek herbaryum dolaplarına yerleştirilmiştir. Herbaryum dolaplarına yerleştirilen 967 örneğin 63 familya ve 325 cinse ait olduğu saptanmıştır. Herbaryumda bulunan familyalardan en fazla örnek içeren ilk 10 familyanın sırasıyla Asteraceae (139 tür), Lamiaceae (97 tür), Fabaceae (87 tür), Caryophyllaceae (66 tür), Poaceae (61 tür) , Boraginaceae (42 tür) , Scrophulariaceae (39 tür) , Rosaceae ve Liliaceae (34 tür) , Apiaceae (33 tür) , Ranunculaceae ve Geraniaceae (28 tür) familyaları olduğu görülmüştür. Cins açısından zengin ilk 10 familya sırasıyla; Asteraceae (47 cins), Poaceae (34 cins), Lamiaceae (23 cins), Fabaceae (21 cins), Apiaceae (19 cins), Brassicaceae (16 cins), Boraginaceae (15 cins) Rosaceae (12 cins), Caryophyllaceae (10 cins) Ranunculaceae (9 cins) ve Scrophulariaceae (9 cins) familyalarıdır.
Özet (Çeviri)
This study is about the arrangement of the Herbarium in Hatay Mustafa Kemal University, Faculty of Arts and Sciences. It is aimed to place and list the plants that were collected, dried and pasted on herbarium cartons in herbarium cabinets named according to their families. Dried specimens according to herbarium techniques were divided into gymnosperm, angiosperm, dicotyledonous (polycotyl) and monocotyledonous groups. The separated groups were classified alphabetically according to their families and genus. The classified samples were labeled and placed in herbarium cabinets. It was determined that 967 specimens placed in herbarium cabinets belonged to 63 families and 325 genera. Among the families in the herbarium, the top 10 families containing the most specimens are Asteraceae (139 species), Lamiaceae (97 species), Fabaceae (87 species), Caryophyllaceae (66 species), Poaceae (61 species), Boraginaceae (42 species), Scrophulariaceae (39 species). species), Rosaceae and Liliaceae (34 species), Apiaceae (33 species), Ranunculaceae and Geraniaceae (28 species) families. The first 10 families rich in genus are respectively; Asteraceae (47 genera), Poaceae (34 genera), Lamiaceae (23 genera), Fabaceae (21 genera), Apiaceae (19 genera), Brassicaceae (16 genera), Boraginaceae (15 genera) Rosaceae (12 genera), Caryophyllaceae (10 genera) genus) Ranunculaceae (9 genera) and Scrophulariaceae (9 genera) families