Sigara içen bireylerde prolin, hidroksiprolin plazma düzeylerinin ölçümü ve prolidaz enzim aktivitesinin araştırılması
Measurement of proline and hydroxyproline plasma levels and investigation of prolidase enzyme activity in smokers
- Tez No: 812625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BASRİ FURKAN DAĞCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Tütün içimine bağlı çok sayıda hastalık tanımlanmıştır fakat tüm patofizyolojik mekanizmaları henüz açıklığa kavuşturulmamıştır. Bu çalışma sigara içiciliğinin serum prolidaz enzim aktivitesi ve prolidaz enzim aktivitesinin ürünü olan prolin/hidroksiprolin düzeylerine olan etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Materyal ve metot: Bu çalışma bir analitik vaka kontrol çalışması olarak tasarlandı. Çalışmaya 54 sigara içen, 43 sigarayı bırakmış ve 53 sigara içmeyen birey dahil edildi. Prolin, ve hidroksiprolin konsantrasyonları bir sıvı kromatografi/kütle spektrometri cihazı (Sciex QTrap 4500, Foster City, CA) kullanılarak analiz edildi. Serum prolidaz enzim konsantrasyonları spektrofotometrik teste göre Chinard reaktifi ile belirlenmiştir. Bulgular: Prolidaz enzim aktivitesi ortanca değerleri sigara içen grupta hiç sigara içmeyen gruba göre istatistiksel olarak daha düşük saptandı [β=0,003, OR=0,997, 95% CI (0,994-1,000), p=0,025]. Çoklu karşılaştırmalarda hidroksiprolin ortanca değerleri kontrol grubunda sigara bırakmış gruba göre anlamlı daha yüksek saptanmışken (p=0,008) multinomial lojistik regresyon analizinde anlamlı fark saptanmadı [β=-0,051, OR=0,951, CI 95%=(0,848-1,066), p=0,384]. Sonuç: Sigara içenlerde serum prolidaz enzim aktivitesi hiç sigara içmeyenlerden önemli olarak daha düşük bulunmuştur. Bu çalışma prolidazın sigaraya bağlı gelişebilecek hastalıklardaki olası rollerini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Many smoking-related diseases have been described, but not all pathophysiologic mechanisms have been elucidated yet. This study was planned to investigate the effect of cigarette smoking on serum prolidase enzyme activity and proline/hydroxyproline levels, the products of prolidase enzyme activity. Materials and methods: This study was designed as an analytic case-control study. The study included 54 smokers, 43 quit smokers and 53 non-smokers. Proline and hydroxyproline concentrations were analyzed using a liquid chromatography/mass spectrometry instrument (Sciex QTrap 4500, Foster City, CA). Serum prolidase enzyme concentrations were determined by spectrophotometric assay with Chinard reagent. Results: The median values of prolidase enzyme activity were found to be statistically lower in the smoking group than in the non-smoker group [β=0.003, OR=0.997, 95% CI (0.994-1.000), p=0.025]. In multiple comparisons, hydroxyproline median values were significantly higher in the control group than in the smoker group (p=0.008), but no significant difference was found in the multinomial logistic regression analysis. [β=-0.051, OR=0.951, 95% CI 95%=(0.848-1.066), p=0.384]. Conclusion: Serum prolidase enzyme activity was found to be significantly lower in smokers than in non-smokers. This study supports the possible role of prolidase in smoking-related diseases.