Gemi pervaneleri ve pervane kanat açılarının alınan yola etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of ship propeller and propeller blade angles on the distance
- Tez No: 812643
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gemi pervaneleri su içinde çevresel faktörlere ve diğer etkenlere bağlı olarak geminin bir süre içinde alacağı yolu etkilemektedir. Bu alacağı yol geminin belirli bir süre içinde alacağı mesafe anlamına gelmektedir. Denizcilik sektörü için lojistiğe dayalı gemilerde son derece önemli ve gemi pervane tasarımı da bu şartlar göz önüne alınarak yapılmaktadır. Bu çalışma da kanat açılarının gemi üzerinde ki alınan yol için etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ship propellers affect the way the ship will take in a period of time depending on environmental factors and other factors in the water. This means the distance the ship will travel in a certain period of time. For the maritime industry, it is extremely important for ships based on logistics and ship propeller design is made considering these conditions. In this study, the effect of blade angles on the distance traveled on the ship was investigated.