Nöroblastom, wilms tümörü ve diğer renal tümörlerde pd-l1 ekspresyonunun değerlendirilmesi
- Tez No: 812653
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA KARADENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
NÖROBLASTOM, WİLMS VE DİĞER RENAL TÜMÖRLERDE PD-L1 EKSPRESYONUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ Programmed death 1 (PD-1) (hücresel ölüm proteini-1) reseptörü; natural killer (NK) hücreleri, aktive edilmiş monosit ve dendritik hücrelerin bazı alt gruplarının yanı sıra T hücreleri ve B hücreleri yüzeyinde yer alan bir koreseptördür. PD-1 reseptörünün, PD-L1 (hücresel ölüm ligandı-1) ve PD-L2 (hücresel ölüm ligandı-2) olmak üzere iki ligandı mevcuttur. PD-1/ PD-L1 yolağının en önemli rolü; T hücre fonksiyonlarının inhibe edilmesidir. Bu inhibitör etkileşimler, ikincil lenfoid dokularda enflamasyonun başlangıç aşamasında sadece T hücre fonkiyonlarını baskılamakla kalmaz, aynı zamanda efektör T hücre yanıtlarını modüle eder. Bu yolak immun eradikasyondan korunmak için kronik enflamasyona neden olan tümörler ve virüsler tarafından kullanılmaktadır. Çalışmamızda nöroblastom, Wilms tümörü ve diğer renal tümörlü hastaların doku örneklerinde PD-L1 ekspresyon derecesini ve PD-L1 ekspresyonu ile evre, prognostik faktörler ve prognoz arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tanı almış toplam 60 olgunun tümör hücrelerinde PD-L1 ekspresyonunu incelendi. Çalışma sonucunda tümör hücrelerindeki PD-L1 ekspresyonu, 60 hastadan sadece iki olguda pozitif saptandı. PD-L1 ekspresyon pozitifliği saptanan iki olguda nöroblastom ile takipliydi. Wilms tümörü ve diğer renal tümörlerin hiçbirinde PD-L1 ekspresyonu saptanmadı. Sonuç olarak; özellikle erişkin ve çocuk immun sistemdeki farklılıklar nedeniyle, çocukluk çağı tümörlerinde PD-L1 ekspresyonu, erişkinlerdeki kadar yüksek değildir. Ancak bu konuda kesin kanıya varmak için daha geniş popülasyonda yapılacak prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır. Anahtar kelime: Hücresel ölüm proteini-1 / Hücresel ölüm ligandı-1 / Hücresel ölüm ligandı-2 / ekspresyon / prognoz
Özet (Çeviri)
ASSESSMENT OF PD-L1 EXPRESSION IN NEUROBLASTOMA, WILMS AND OTHER RENAL TUMORS Programmed death 1 receptor (PD-1) is a co-receptor that is expressed on the surface of natural killer cells, activated monocytes and some subgroups of dendritic cells in addition to B and T cells. PD-1 receptor has two ligands in for PDL1 (programmed death ligand 1) and PD-L2 (programmed death ligand 2). The most common role of the PD-1/PD-L1 pathway is inhibition of T cell functions. This inhibitory effect not only inhibits T cell functions at the beginning phase of inflammatory response at secondary lymphoid tissues but also modulates the effector T cell functions. This pathway is used by viruses and cancer cells that causes chronic inflammation to prevent from immune eradication. In our study we aimed to evaluate degree of PD-L1 expression in the tissue specimens of patients with neuroblastoma, Wilms tumor and other renal tumors and assess the association between level of PD-L1 expression with stage, prognostic factors and prognosis. We examined the PD-L1 expression in tumor cells in total sixty cases who has diagnosed at Gazi University Faculty of Medicine. As a result of our study, expression of PD-L1 in tumor cells was positive in only two patients from sixty patients. Two patients with PD-L1 expression positivity were followed up with neuroblastoma. PD-L1 expression was not detected in any of the patients with Wilms tumor and other renal tumors. As a result; PD-L1 expression in childhood tumors is not as high as in adults, especially due to differences between adult and child immunization systems. However, we need more prospective studies to be done in the wider population to reach a certain conclusion.