Mahfil mecmuasındaki dil ve edebiyat konulu yazılar (İnceleme, metin, sözlük)
Linguistic and literary articles in Mahfil journal (Review-text-dictionary)
- Tez No: 812654
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YELTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 418
Özet
Mahfil mecmuası, Osmanlı Devleti'nin son zamanları ile Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yılları arasında Türkçe'nin ve Türk edebiyatının özelliklerini toplumsal olayların akışı çerçevesinde yansıtan önemli mecmualardan birisidir. Tahirü'-l Mevlevi'nin etrafında oluşan yazar kadrosu Mahfil mecmuasını 1920 ile 1926 yılları arasında yayınlamışlardır. Derginin zengin yazar kadrosu çok çeşitli konuları renkli bir Türkçe ile gündeme getirmişlerdir. Gerçek ismi Mehmet Tahir Olgun olan Tahirül Mevlevi, Mahfil dergisinin başmuharriridir. Bu yüzden Mahfil mecmuası anıldığı zaman akla ilk gelen isim Tahirü'-l Mevlevidir. Mehmet Tahir Olgun aynı zamanda dergiden sorumlu müdür olduğu için derginin oluşumunda doğan bütün olumlu ve olumsuz hadiseleri bizzat yaşamış olmasından dolayı ismi dergiyle bütünleşmiştir. Tahirü'-l Mevlevi merkezli olarak hazırladığımız tezimiz üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde Mahfil mecmuası ve derginin başmuharriri Tahirü-l Mevlevi ayrıntılı olarak tanıtıldı. İkinci bölümde Mahfil mecmuası'nın altı cildinde yer alan dil ve edebiyat yazıları yeni harflere aktarıldı. Üçüncü bölümde metinlerin rahat anlaşılması için alıntı kelime ve terkiplerin sözlüğü yapıldı.
Özet (Çeviri)
Mahfil is one of the important magazines that reflect the characteristics of Turkish language and Turkish literature within the framework of the flow social events between the last years of the Ottoman Empire and the first years of the Republic of Turkey. The writers around Tahirü'-l Mevlevi pubished Mahfil magazine between the years 1920 and 1926.The diverse writing staff of the magazine brought up a wide range of topics in colorful Turkish. Tahirü'-l Mevlevi, whose true name was Mehmet Tahir Olgun, was the chief editor of Mahfil magazine. Therefore, Tahirü'-l Mevlevi is the first person who comes to mind when te Mahfil magazine is mentioned. Since Mehmet Tahir Olgun was also the responsible manager of the magazine, his name was integrated with the magazine because he personally experienced all the positive and negative events that arose in the formation of the texts. This thesis, which we prepared centered on Tahirü'l-Mevlevi, consists of three sections. In the first section, the Mahfil magazine and its editör-in-chief Tahirü'-l Mevlevi were introduced in detail. In the second chapter, the language and literary writings in the six volumes of the Mahfil magazine were transferred to Latin script. In the third part, a glossary of quoted words and phrases was prepared for easy understanding of the texts.