Üniversite öğrencilerinin umutsuzluk düzeyleri ile akademik başarı, sosyal beceri ve kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between university students' hopelessness levels and academic success, social skills and anxiety
  1. Tez No: 812658
  2. Yazar: GENCO ÇIĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN ONNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinin akademik başarı, sosyal beceri ve genel anksiyete düzeylerinin umutsuzluk düzeylerine etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkenleri akademik başarı, sosyal beceri ve genel anksiyete düzeyiyken bağımlı değişkeni umutsuzluktur. Çalışmaya katılan bireyler, üniversite öğrencilerinden meydana gelmektedir. Çalışmaya toplam 384 üniversite öğrencisi katılım göstermiştir. Öğrencilerden 253'ü (%65.9) kadın ve 131'i (%34.1) erkektir. Çalışma, ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada veriler, kişisel bilgi formu, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Beck Ansksiyete Ölçeği ve Sosyal Beceri Envanteri kullanılarak elde edilmiştir. Öğrencilerin akademik başarı durumları genel ortalamaları ile değerlendirilmiştir. Sosyal beceri ve genel anksiyete düzeylerinin umutsuzluğu ne ölçüde yordadığının belirlenmesi amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the effects of academic achievement, social skills and general anxiety levels of personality university students on their hopelessness levels. While the independent variables of the study are academic achievement, social skills and general anxiety level, the dependent variable is hopelessness. The individuals participating in the study are university students. A total of 384 university students participated in the study. 253 (65.9%) of the students are female and 131 (34.1%) are male. The study was conducted using the relational screening model. The data in the study were obtained by using the personal information form, Beck Hopelessness Scale, Beck Anxiety Inventory and Social Skills Inventory. The academic achievement of the students was evaluated with their general averages. Multiple regression analysis was performed to determine to what extent social skills and general anxiety levels predicted hopelessness.