8.sınıf öğrencilerinin geleceğe ilişkin umutsuzluk düzeylerinin algılanan anne-baba tutumu ilişkisinin incelenmesi
The investigation of the relationship between 8th graduate students and the family level of the future
- Tez No: 871271
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIDVAN ÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin geleceğe ilişkin umutsuzluk düzeyleri ile algıladıkları anne-baba tutumları arasındaki ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeline göre hazırlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında İstanbul İli Kadıköy İlçesindeki ortaokullara devam eden 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada yer alan sosyo-ekonomik düzeyler (düşük, orta, yüksek sosyo-ekonomik düzey) değişkeni bağlamında okulların belirlenmesi ve seçimi İl Milli Eğitim Müdürlüğü' nün Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü' ne gönderdiği yazılı talimat doğrultusunda Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmiştir. Araştırma çalışma grubunu, Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü' nün belirlediği okullardaki, 164' ü kız ve 171' i erkek olmak üzere toplam 335 öğrenci (8. Sınıf öğrencisi) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ), AnaBaba Tutum Ölçeği (ABTÖ), ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In thisstudy, it was aimed to investigate the relationship between the hopelessness level of the 8th grade students of the secondary school and the parents' attitudes they perceive. The research was prepared according to the relational screening model. The universe of the research constitutes the 8th grade students who continue to secondary schools in Kadıköy District of Istanbul in 2017-2018 academic year. The selection and selection of schools in the context of the socio-economic levels (low, medium, high socio-economic level) involved in the research were carried out by the Kadıkoy District National Education Directorate in accordance with written instructions sent by the Provincial Directorate of National Education to Kadıköy District Directorate of National Education. The research study group constitutes a total of 335 students (8th grade students), of whom 164 are girls and 171 are males, determined by the Kadıköy District National Education Directorate. As means of data collection in the survey; Beck Hopelessness Scale (BHS), Perceived Parent Attitude Scale (ABST)), and personal information form prepared by the researcher.