Investigation of the factors affecting wind energy investments in türkiye
Türkiye'de rüzgar enerjisi yatırımlarını etkileyen faktörlerin araştırılması
  1. Tez No: 812671
  2. Yazar: NURAN SEZİN ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ekonomisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye'de son 10 yılda yenilenebilir enerjide gözle görülür bir ilerleme gözlemlenebilmiştir. Yenilenebilir elektrik üretimi, son 10 yılda üç kat artmıştır (IEA, 2021). 2022 yılında Türkiye'nin rüzgar enerjisi kurulu gücü 11 944 MW'a ulaşmıştır (TWEA, 2023). 2020'de toplam güç üretiminde yenilenebilirin payı yüzde 52'e ulaşmıştır (MENR, 2022).11. Kalkınma Planı (2019-2023) tarafından belirlenen ve yenilenebilir enerjilerden yüzde 38.8'lik güç üretimi hedefine Türkiye tarafından ulaşılması ve hatta geçilmesi beklenmektedir (IEA, 2021). Türkiye'nin önemli iddialı hedefleri vardır örneğin Türkiye, 2035 yılında rüzgar kurulu gücünü 29,6 GW kapasiteye çıkartmayı planlıyor (MENR, 2022). Türkiye'de, yerli enerji kaynaklarında rüzgar enerjisinin payını artırmak çok önemlidir. Özellikle, rüzgar enerjisi Türkiye'nin ticaret açığının azaltılmasında katkıda bulunabilir. Hem de Türkiye'nin nüfusu yıllar boyunca yükselmektedir bu yüzden Türkiye'nin kendi nüfusunun enerji talebini karşılayabilmesi için daha fazla enerji üretmesine ihtiyacı vardır. Bu bağlamda Rüzgar gücüne yatırım Türkiye için çok hayatidir. Bu çalışmada, rüzgar enerjisi yatırımı dinamiklerini anlamak için rüzgar enerjisi maliyetleri araştırılmıştır. Rüzgar enerjisinin maliyet parametreleri, yatırım maliyetleri, kapasite faktörü, türbin yaşam süresi, kredi ödemeleri, işletme ve bakım maliyetleri olarak sınıflandırılabilir. Rüzgar gücünün ekonomik potansiyeli de araştırılmıştır ve 48 000 MW olarak bulunmuştur. Bu tez kapsamında, Türkiye'de rüzgar gücünün ekonomik potansiyelini etkileyen bazı faktörler ile rüzgar gücünü etkileyen diğer faktörleri anlamak için önemli rüzgar gücü firmalarıyla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Son olarak, rüzgar enerjisi firmaları Türkiye'de rüzgar enerjisi potansiyelinin yeterli derecede kullanılabilmesi için gereken önemli politika önerileri sunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In Türkiye, it can be observed a remarkable development in the renewable energies, particularly in the last ten years (IEA, 2021). The renewable electricity production has increased three times in the last ten years. In 2022, wind power installed capacity reached 11 944 MW in Türkiye (TWEA, 2023).The renewable share in the total power production attained 52 per cent in 2020 (MENR, 2022). Türkiye is expected to attain even surpass the target of 38.8 per cent of power production from the renewable energies determined with Eleventh Development Plan between 2019 and 2023 (IEA, 2021). Türkiye possess several ambitious goals for example Türkiye plans to reach 29,6 GW wind installed capacity in 2035 (MENR, 2022). In Türkiye, it is very important to raise the share of wind power in the domestic energy resources. Especially, wind energy can contribute to decrease the trade deficit of Türkiye. Also, Türkiye's population increases over the years therefore Türkiye needs to produce more energy to cover its population's energy demand. In this context, the investment in wind power is very vital for Türkiye. In this study, the wind energy costs are researched to understand the dynamics of wind energy investment. The cost parameters of the wind energy can be classified as the investment costs, capacity factor, operational and maintenance costs, the turbine life span, and the credit payments etc. The economic potential of wind power is also researched and it is found as 48 000 MW. In this thesis, the interviews with crucial wind power companies are realized to comprehend the factors affecting wind power also some factors affecting economic potential of wind power in Türkiye. Lastly, wind energy companies gave crucial policy recommendations about how to utilize sufficiently wind energy potential in Türkiye.