Sefalosporinlere karşı allerjik reaksiyon öyküsü veren çocuklarda sefalosporin ve penisilin duyarlılığı
Cephalosporin and penicillin sensitivity in children with a history of allergic reactions to cephalosporins
- Tez No: 812706
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Beta-laktam antibiyotikler özellikle penisilin ve sefalosporinler halen en sık reçete edilen ilaçlardır. Kullanımlarındaki en büyük sorun ise allerjidir. Penisilin allerjisi ile ilgili, sık kullanılması nedeni ile yapılmış birçok çalışma vardır. Sefalosporinler ise son dönemlerde sık kullanılan antibiyotikler olması, ciddi alerjik reaksiyonlara neden olmaları açısından büyük öneme sahiptirler. Fakat sefalosporin allerjisi ve sefalosporinlere karşı allerjik reaksiyon öyküsü veren olgularda penisilin duyarlılığının araştırıldığı yeterli çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda sefalosporinlere karşı allerjik reaksiyon öyküsü veren 21 çocuk alınmıştır. Hastalara, sefalosporin ve penisilin duyarlılığını saptayabilmek için deri testleri yapılmıştır. Penisilin deri testleri, yüksek güvenilirlikleri nedeni ile MDM ve PPL solüsyonları ile yapılmıştır. MDM ve PPL ile yapılan deri testleri sonucunda %71,4 olguda penisilin allerjisi saptanmış olup küçümsenmeyecek derecededir. Sefalosporinlerle yapılan deri testleri sonucunda ise % 66,7 olguda sefalosporin duyarlılığı saptanmıştır. 21 olgunun %85,7'sinde sefalosporin ve/veya penisilin duyarlılığı saptanmış olup, sadece sefalosporin duyarlılığı saptanan olgular %14,2 ' dir. Sonuç olarak sefalosporin ve penisilin duyarlılığı sadece sefalosporin duyarlılığına göre daha yüksek düzeyde saptanmıştır. Buna rağmen penisilinlerle gösterildiği düşünülen çapraz reaksiyon dışında primer sefalosporin duyarlılığı da olabileceği ve nadir de olsa ciddi allerjik reaksiyonlara neden olabileceği unutulmamalıdır. Yapılan çalışmalarda, penisilinler ile yapısal benzerlilikleri nedeni ile birinci kuşak sefalosporinlerin çapraz reaksiyon gösterme olasılığı diğer sefalosporinlere göre daha yüksek saptanmış olmakla beraber çalışmamızda üçüncü kuşak sefalosporin kullanımı sonrası allerjik reaksiyon öyküsü veren olgularda pensilin duyarlılığı % 76,9, birinci kuşak sefalosporin kullanmış olanlarda bu oran ise %33,3 olarak bulunmuştur. Yaptığımız çalışmada geçmiş yıllarda yapılan çalışmalara paralel olarak penisilin ve sefalosporin duyarlılığı ile cinsiyet, aile öyküsü ve atopi arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Allerji durumuna göre mevsimler arasında ve bir yıl içinde kullandığı beta-laktam antibiyotik sıklığı açısından anlamı fark saptanmamıştır. Sefalosporin allerjisi saptanan ve saptanmayan hastaların semptomlarına göre anlamlılıkları incelendiğinde anlamlı fark görülmemektedir (p'0,05). Penisilin allerjisi saptanan ve saptanmayan olguların semptomlarına göre analamlılıkları incelendiğinde döküntü, kaşıntı, kusma, anafilaksi ve dispne oranları arasında anlamlı farlılık görülmezken; ödem görülmesi oranının pensilin allerjisi olan grupta anlamlı düzeyde düşük oranda saptanması dikkat çekicidir. Sonuç olarak; bu çalışma, son yıllarda sıklıkla reçete edilen sefalosporinlcre karşı duyarlılığın artmakta olduğunu, sefalosporin duyarlılığı olan olgularda eşlik edebilen penisilin duyarlılığı da olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle gereksiz antibiyotik kullanımı yapılmaması, sefalosporin grubu antibiyotiklere karşı allerjik reaksiyon öyküsü veren hastalarda hem sefalosporin hem de penisilin duyarlılığı olabileceği unutulmamalı ve bu hastalar her iki grup ilaçla da test edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Beta-lactam antibiotics especially penicillins and cephalosporins are still the most filled prescrtions by doctors. The most important problem about tenancy is allergies. There are lots of studies about penicillin allergies. Nevertheless cephalosporins are as important as penecillins because of their usage and severe allergenic affects. However there are fewer studies on cases that have incontestable cephalosporin allergies and investigated for penicillin sensitivity. We take 21 children who had allergic reaction to the cephalosporins to our study. Skin tests were made to determine the sensibility to penecillins and cephalosporins. Penicillin skin tests were made by MDM and PPL because of their high reliability. After the skin tests made by MDM and PPL we observe that %71.4 of patients were also allergic to penicillin and this is noteworthy. Skin tests made for cephalosporins were resulted as %66.7 sensibility to cephalosporins. %85.7 of 21 cases was sensible even cephalosporins or penecillins. Simply cephalosporin sensibility was %14.2 of cases. Consequently, cephalosporin and penecillin sensibility was determined of a high percentage when we compare with the sensibility only to the cephalosporins. However we shouldn't forget that even cephalosporins may represent cross reaction with penecillins, primary cephalosporin sensibility is a uniqe but severe allergical situation. Recent studies note that the first generation cephalosporins show cross reaction with penecillins more often than other generation cephalosporins because of their structural similarity. In our study we confirm that penicillin sensibility is %76.9 and first generation cephalosporin sensibility is %33.3 of cases which have an allergic story against third generation cephalosporins. In this study that we made parallel to the previous studies we determine that there was no expressive difference between cephalosporin and penicillin sensibility compared with sex, family story and atopy of the cases. And also there was no significant difference between the frequency of beta-lactam antibiotic usage depending on allergy situation over the seasons and one year. There was no significant difference on symptoms between cases that have cephalosporin allergy and that have not (p>0.05). When we observe the significance of symptoms between cases that were determined penicillin allergy and that were not; there was no significant difference between the rate of skin eruption, pruritus, vomiting, anaphlaxis and dispnea but there was a significant low rate on edema in group that have penicillin allergy (p=0.014). In conclusion, this study indicates that sensibility to cephalosporins which are prescriptioned by doctors is rising in rate and there can also be a penecillin sensibility in cases that have cephalosporin sensibility. Therefore we must not use antibiotics needlessly and we must not forget that there can be both cephalosporin and penecillin sensibility in cases who has an allergic story to cephalosporins and these patients must be tested against both of the drugs.