Aspirin ve kumadin kullanımının intraserebral kanama hacmi ve ölüm oranı üzerindeki etkileri
Evaluation of the effects of aspirin and warfarin use on the volume of intracranial non-traumatic hemorrhage and mortality rate
- Tez No: 812707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ TÜRK BÖRÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, spontan intraserebral kanamalı hastalarda, aspirin ve kumadin kullanımının kanama hacmi ve ölüm oranı üzerindeki etkilerini araştırmak. HASTA TOPLAMA VE YÖNTEM: Çalışmaya spontan intraserebral kanama ile kliniğimize başvurmuş ve yatarak tedavi edilen kumadin ve aspirin kullanan hastalar alındı. Kontrol grubu olarak da aspirin ve kumadin kulanmayan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bu çalışma açık, prospektif ve kontrollü çalışma olarak düzenlendi. Aspirin ve cumadinin kanama hacim üzerine etkisi ve sekiz ay sonundaki ölüm oranına etkisi araştırıldı. İstatistiksel analiz olarak, ki-kare testi , T testi, non-parametrik test olan Mann Whitney U testi ve Pearson'un korelasyon katsayısı kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya 104 spontan intraserebrel hemoraji geçiren ve klinikte yatarak takipe edilen, hasta dahil edildi. Bunların 47 aspirin ve kumadin kullanan hasta ile 57 kullanmayan hasta idi. Hastaların yaş ortalaması 66.5( ±12.04) tu. Hastaların 38'i(%36.5) aspirin, 9'u (%8.65) kumadin kullanıyordu. 8 ayın sonunda aspirin kullanan 10(%26.3) hasta, kumadin kullanan 5(%55.6) hasta öldü. Aspirin ve kumadin kullanımı olamayan hastaların ise 16'sı(%26) öldü. Aspirin ve kumadin kullanan hastalarda, kanama hacmi kullanmayan hastalara göre anlamlı olarak daha büyüktü(p0.05). Ventriküle açılımın kanama hacmi ve mortalite üzerinde anlamlı etkisi bulunmadı(p>0.05). SONUÇ: Aspirin ve kumadin kullanımı intraserebral kanama hacmini anlamlı derecede artırmaktadır. Kumadin ve aspirin kullanımın ise mortallite üzerinde anlamlı etkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Background: To evaluate the effects of aspirin and warfarin use on the volume of intracranial hemorrhage and mortality rates. Methods: The patients using aspirin and warfarin with intracranial non-traumatic hemorrhage were enrolled the study. Control group included the patients with intracerebral non-traumatic hemorrhage but not using any oral antiaggregant or anticoagulant agent. This is an open, prospective and controlled study. In the statistical analysis, chi-square test, T test, non-parametrical Mann Whitney U test, and Pearson's coefficient of correlation were used. Results: Total 104 hospitalized patients with intracranial hemorrhage were enrolled to the study, 47 (45%) of them were using aspirin or warfarin and 57 (55%) were not using. Mean age was 66.5 (± 12.04), 38 patients (36.5%) were using aspirin and 9 (8.65%) were using warfarin. At the end of eight months 10 (26.3%) patients using aspirin, 5 patients (55.6%) using warfarin, and 16 (26%) patients in the control group died. There was a statistically important difference between patients using aspirin/warfarin and control group (P < 0.05) in the hemorrhage volume. Aspirin or warfarin use did not have any effect on mortality rates (P > 0.05). Hemorrhages with ventricular extension did not have any significant effect on hemorrhage volume or mortality rate. Conclusion: Aspirin and warfarin use increases hemorrhage volume in a statistically significant ratio, however no significant effect on mortality rate.