Futbolcularda performans parametreleri arasındaki ilişkinin ve sakatlık riskinin incelenmesi
Investigation of the relationship between performance parameters and injury risk in football players
  1. Tez No: 812732
  2. Yazar: HAKKI MOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı futbolculardaki alt ekstremite kuvvet değerleri ile denge, çabukluk, çeviklik, dikey sıçrama, top hızı, fonksiyonel performans testleri (FPT) ve sürat testi performansları arasındaki ilişkinin ve sakatlık riskinin incelenmesidir. Çalışmaya 15-17 yaş aralığında en az 4 yıl aktif futbol geçmişine sahip 17 antrenmanlı erkek futbolcu katıldı. Katılımcıların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi ölçümleri kaydedildi. Katılımcılara denge, bacak kuvveti, 10m – 20m – 30m sürat, fonksiyonel performans, dikey sıçrama, Illinois çeviklik, top hızı testleri uygulandı. Araştırmada verilerin normallik testi Shapiro-Wilk testi, homojenlik testleri ise Levene testi ile kontrol edildi. Normal dağılım gösteren veriler için Pearson korelasyon testi, normal dağılım göstermeyen veriler için ise Spearmen korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between lower extremity strength with balance, quickness, agility, vertical jump, ball-kicking speed, functional performance tests (FPT), and sprint test performances and the risk of injury in football players. Seventeen trained male football players aged 15-17 with at least four years of active football experience participated in the study. The participants' height, body weight, and body mass index (BMI) measurements were made. Participants performed balance, leg strength, 10m – 20m – 30m speed, functional performance, vertical jump, Illinois agility, and ball kicking speed tests. In the study, the normality of the data was checked with the Shapiro-Wilk test, and the homogeneity was checked with the Levene test. The Pearson correlation test was used for data showing normal distribution, and the Spearmen correlation test was used for data not showing normal distribution.