Dalaman Havzası'nın aktif tektoniği ve depremselliği
Active tectonics and seismicity of the Dalaman basin
  1. Tez No: 812734
  2. Yazar: MAKSAT MOMMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Batı Anadolu genişleme sistemi ve Rodos makaslama zonunun etkisinde kalan Güneybatı Türkiye, sismik olarak oldukça aktif bir bölgedir. Bu çalışmanın konusunu oluşturan Dalaman Havzası başlıca bu iki tektonik rejimin ilişkisi ve etkisi açısından kritik bir alanda yer almaktadır. Bölgede aktif fayların yaygın olduğu ise bölge depremselliğinden anlaşılmaktadır. Ancak, Dalaman Havzası'nı ve yakın çevresini kapsayan diri fay haritaları başta olmak üzere aktif tektoniğe dönük çalışmaların çoğunda, bu alanda iyi tanımlanmış aktif faylara dönük veri oldukça sınırlıdır. Bu tez kapsamında Dalaman Havzası'nı denetleyen fayların detaylı tanımlanması ve deprem tarihçesinin belirlenmesi maksadıyla yapısal jeoloji ve paleosismoloji çalışmaları yürütülmüştür. Saha çalışmaları esnasında havza çevresinde gözlemlenen fayların gerilme yönleri ve fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda havzanın günümüzde normal faylar kontrolünde olduğu ve havzanın KDGB ve KB-GD yönlü gerilmeler altında olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, Dalaman Havzası'nın Holosen dönemindeki deprem tarihçesini araştırmak amacıyla havzayı batısından sınırlandıran Karadonlar fayı üzerinde uygun alanlarda paleosismolojik amaçlı iki adet hendek açılmış ve incelemeleri yapılmıştır. Ancak açılan hendekler içerisinde herhangi bir deprem izine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Southwestern Türkiye, which is under the influence of the Western Anatolian extensional system and the Rhodes shear zone, is a seismically highly active region. The Dalaman Basin, which is the subject of this study, is located in a critical area in terms of the relationship and effects of these two tectonic regimes. It is understood from the seismicity of the region that active faults are common in the region. However, in most of the active fault maps and studies including the Dalaman Basin and its surroundings, data on well-defined active faults in this area are quite limited. Within the scope of this thesis, structural geology and paleoseismology studies were carried out in order to define the faults controlling the Dalaman Basin in detail and to determine the history of seismicity. During the field studies, the stress directions and physical properties of the faults observed around the basin were determined. According to the obtained results, it was concluded that the basin is under the control of normal faults and the basin is under extension in NE-SW and NW-SE directions. In addition, in order to investigate the earthquake history of the Dalaman Basin in the Holocene, two paleoseismological trenches were dug and examined in suitable areas on the Karadonlar fault, which bounds the basin from the west, but no earthquake traces were found in the trenches.