Metabolik sendromlu bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri, yaşam kaliteleri, depresyon ve yorgunluk şiddetlerinin belirlenmesi
Determination of body activity levels, quality of life, depression and fatigue severity of individuals with metabolic syndrome
- Tez No: 812735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, metabolik sendromlu bireylerde fiziksel aktivite düzeyleri, yaşam kaliteleri, depresyon ve yorgunluk şiddetlerinin değerlendirerek, sağlıklı bireylerle karşılaştırmaktır. Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden metabolik sendrom tanısı almış bireyler ve sağlıklı bireyler katıldı. Çalışmaya 107 Metabolik sendromlu birey,107 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin sosyodemografik verileri hazırlanan olgu formu ile sorgulandı. Bireylerin fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), yaşam kalitelerini değerlendirmek için SF-36, depresyon düzeylerini belirlemek için Beck Depresyon Ölçeği, yorgunluk şiddetlerini değerlendirmek için Yorgunluk Şiddeti Ölçeği (FSS) kullanıldı. Metabolik sendromlu bireylerin yaş ortalamaları 50,80±7,78 yıl, sağlıklı bireylerin ise 45,16±9,60 yıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate physical activity levels, quality of life, severity of depression and fatigue in individuals with metabolic syndrome and compare them with healthy individuals. Individuals diagnosed with metabolic syndrome and healthy individuals from the Endocrinology and Metabolic Diseases Department of Gülhane Training and Research Hospital participated. 107 individuals with Metabolic Syndrome and 107 healthy individuals were included in the study. The sociodemographic data of the individuals were questioned with the prepared case form. The International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) was used to determine the physical activity levels of individuals, the SF-36 to assess their quality of life, the Beck Depression Inventory to determine depression levels, and the Fatigue Severity Scale (FSS) to assess the severity of fatigue. The mean age of individuals with Metabolic syndrome was 50.80±7.78 years, and 45.16±9.60 years in healthy individuals.