Kırklareli yöresindeki kedilerde dışkı bakısına göre akciğer nematodlarının yaygınlığının araştırılması
Investigation of the prevalence of LUNG nematodes according to feces examination in cats in Kirklareli region
  1. Tez No: 812743
  2. Yazar: BARIŞ AŞILIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ GÖKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı Kırklareli Yöresindeki kedilerde dışkı bakısına göre akciğer nematodlarının yaygınlığının araştırılmasıdır. Bu amaçla Kırklareli yöresindeki sahipli 100 kedinin dışkılama alanlarından dışkı örneği alınmıştır. Alınan dışkı örnekleri soğuk zincir kurallarına uyularak Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Rutin ve Epidemiyoloji laboratuvarına ulaştırılmıştır. Dışkı örnekleri Fülleborn Flotasyon tekniği ve Baermann tekniği kullanılarak akciğer nematodları yönünden muyene edilmiştir. Akciğer nematodlarının larvaları yönünden pozitif olarak tespit edilen dışkılarda, gram dışkıdaki larva/yumurta sayısını belirlemek amacıyla McMaster testi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda Baermann yöntemi ile incelenen kedi dışkılarının 8 tanesinde (%8) kedilerin akciğer nematodlarından Aelurostrongylus abstrusus larvalarına rastlanırken, Fülleborn flotasyon yönteminde tüm dışkılar negatif bulunmuştur. Troglostronylus brevior larvaları ile Capillaria aerophila yumurtalarına ise hiçbir kedinin dışkısında rastlanmamıştır. Aelurostrongylus abstrusus larvaları bakımından pozitif olarak saptanan kedilerin 4'ü dişi, 4'ü ise erkektir. Yaş bakımından değerlendirildiğinde pozitif kedilerin bir tanesi 1 yaş ve altı (≤1) kedi iken, yedi tanesi 1 yaş üzerindeki (>1) kedilerdir. Irklara göre bakıldığında A. abstrusus yönünden pozitif saptanan kedilerin altı tanesi (%6) melez, bir tanesi (%1) Bombay ve bir tanesi ise (%1) İran kedisiydi. Aelurostrongylus abstrusus pozitifliği bakımından yaş, ırk ve cinsiyete göre istatistiki olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Pozitif saptanan dışkılarda McMaster tekniğinde gram dışkıda en az 50, en fazla 500 larvaya rastlanmıştır. Sonuç olarak bu çalışma Kırklareli yöresindeki kedilerde akciğer nematodlarının belirlendiği ilk çalışmadır. Türkiye'de kedilerde akciğer nematodu olarak baskın olan türün A. abstrusus'un birkez daha ortaya konmuştur. Solunum sistemi ile ilgili klinik belirtisi olan A. abstrusus'un da dikkate alınması gerektiği düşünülmektedir. Gerek yörede ve gerekse Türkiye genelinde kedilerde akciğer kılkurtlarının belirlenmesine yönelik daha fazla sayıda çalışmanın yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the prevalence of lung nematodes according to fecal examination in cats in Kırklareli region. For this purpose, stool samples were taken from the defecation areas of 100 owned cats in the Kırklareli region. Stool samples taken were delivered to Kırıkkale University, Faculty of Veterinary Medicine, Routine and Epidemiology laboratory in accordance with the cold chain rules. Stool samples were examined for lung nematodes using the Fülleborn Flotation technique and the Baermann technique. McMaster test was used to determine the number of larvae/eggs per gram of feces, which were positive for the larvae of lung nematodes. As a result of the study, Aelurostrongylus abstrusus larvae, one of the lung nematodes of cats, were found in 8 (8%) of the cat feces examined by the Baermann method, while all feces were negative in the Fülleborn flotation method. Troglostronylus brevior larvae and Capillaria aerophila eggs were not found in the feces of any cat. Of the cats that were found to be positive for Aelurostrongylus abstrusus larvae, 4 were female and 4 were male. When evaluated in terms of age, one of the positive cats is 1 year old and under (≤1), while seven of them are over 1 year old (>1). According to breeds, six (6%) of the cats positive for A. abstrusus were crossbreed, one (1%) Bombay and one (1%) Persian. There was no statistically significant difference in terms of A. abstrusus positivity according to age, breed and sex. A minimum of 50 and a maximum of 500 larvae were found in per gram of feces using the McMaster technique. In conclusion, this study is the first to determine lung nematodes in cats in Kırklareli region. It has been demonstrated once again that A. abstrusus is the dominant species as the lung nematode in cats in Turkey. It is thought that also A. abstrusus should be considered in cats with clinical signs of the respiratory system. It was concluded that more studies should be conducted to determine lung worms in cats both in the region and in Turkey.