Isıl işlem öncesi ve sonrası uygulanan homojenizasyon işleminin koyun sütünden üretilen kefirin fizikokimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri üzerine etkisi
The effect of the homogenization process applied before and after the heat treatment on the physicochemical, microbiological and sensory properties of kefir produced from sheep milk.
  1. Tez No: 812779
  2. Yazar: FİGEN ÖZKUL ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÜÇÜKÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada; koyun sütüne ısıl işlem öncesi ve ısıl işlem sonrası olmak üzere farklı basınçlarda homojenizasyon işlemi uygulanmasının koyun sütünden üretilen kefirin fizikokimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kefir üretiminde kullanılan koyun sütünün kurumadde miktarı %8'e standardize edilmiştir. Sütlere ısıl işlem öncesi ve sonrası olmak üzere tek kademeli olarak 150 bar ve çift kademeli olarak 150/30 bar basınçta homojenizasyon işlemleri uygulanmıştır. Koyun sütünden üretilen kefir örnekleri 4°C'de 30 gün süresince depolanmıştır. Homojenizasyon işlemi uygulanmayan koyun sütünden üretilen kefir örnekleri bu çalışmanın kontrol grubunu oluşturmuştur. Kefir örneklerinin mikrobiyolojik özellikleri depolamanın ilk gününde, fizikokimyasal ve duyusal özellikleri ise depolamanın 1., 15. ve 30. günlerinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of homogenization applied to sheep milk at different pressures prior to and after heat treatment on the physicochemical, microbiological and sensory properties of kefir produced from sheep milk. The total solids content of sheep milk used in the kefir production was standardized to 8%. Homogenization processes were applied to the milks at a pressure of 150 bar as a single stage and at a pressure of 150/30 bar as double-stage, before and after heat treatment. Kefir samples produced from sheep milk were stored at 4°C for 30 days. Kefir samples produced from non-homogenized sheep milk were the control group of this study. Microbiological properties of kefir samples were determined on the first day of the storage, and their physicochemical and sensorial properties were determined on the 1st, 15th and 30th days of the storage.