Yirminci yüzyıl ikonu Barbie bebeğin moda tüketime etkisi
The effect of twentieth century icon Barbie doll on fashion consumption
- Tez No: 812780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FİKRET ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, 15. yüzyılda başlayan oyuncak bebek tarihinden hareketle, özellikle seks objesi olarak üretilen Bild Lilli'den esinlenilerek ortaya çıkan Barbie bebeğin incelenmesini içermektedir. Aynı zamanda bu bebeklerin zaman içindeki moda akımlarıyla ilişkisi ve kadınların güzellik anlayışı üzerindeki etkileri de ele alınarak, moda tüketimine olan etkileri değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, araştırmanın temel hedefi, Barbie bebeklerin kadınların moda tüketim alışkanlıkları ile sosyal hayatları üzerindeki etkilerinin detaylı bir şekilde analiz edilmesi ve bu etkinin tüketim davranışlarına olan katkısının kapsamlı bir değerlendirmesinin yapılmasıdır. Araştırmada çevrimiçi anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan kadınlar oluşturmaktadır. Anketi yanıtlayan 404 katılımcı araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Tarihsel açıklama ve 15 soruluk anket çalışması ile sonuçlar yorumlanmış ve değerlendirmeler yapılmıştır. Katılımcıların sorulara verdikleri yanıtlar SPSS programı ile analiz edilmiş, sonuçlar paylaşılmıştı
Özet (Çeviri)
This research encompasses an examination of Barbie dolls, which emerged as a product inspired by Bild Lilli, primarily produced as a sexual object, tracing their history back to the 15th century toy doll era. Simultaneously, the study delves into their evolving relationship with fashion trends over time and their influence on women's perceptions of beauty, thereby evaluating their impact on fashion consumption dynamics. In this context, the fundamental objective of the research is to meticulously analyze the effects of Barbie dolls on women's fashion consumption patterns and social lives, and to comprehensively assess the contribution of this influence to consumer behavior. The study employed an online survey form, targeting women residing in Turkey as its research population. A total of 404 participants who completed the survey constituted the research sample. Following a historical exposition and a survey comprising 15 questions, the obtained results were interpreted and evaluated.